Rusya Federasyonu'nun Azerbaycan'daki kamu diplomasisi faaliyetleri: 2000-2019
Public diplomacy activities of the Russian Federation in Azerbaijan: 2000-2019
- Tez No: 641526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Diplomasi kavramı tarih boyunca devletlerin kendi çıkarlarını korumak adına başvurdukları en önemli yöntemlerden birisi olmuştur. Diplomasinin uluslararası ilişkilere en büyük katkısı ise hiç şüphesiz devletlerin çıkar politikaları adına gerçekleşen kanlı savaşların yerine iletişim ve iş birliğini getirmesidir. İlk çağlardan beri var olan diplomasi kavramı küreselleşme ile birlikte sürekli bir değişim ve gelişim içerisine girmiştir. Diplomasi kavramının geçirdiği bu değişimlerle beraber birçok yeni diplomasi türü de uluslararası sahnede boy göstermeye başlamıştır. Bu diplomasi türleri arasındaki en etkili yöntemlerden birisi de hiç kuşkusuz kamu diplomasisi olarak addedilmektedir. Kamu diplomasisi kavramı, en temel anlamıyla bir devletin, başka bir devlete ve o devletin halkına karşı izlediği politikalarda yumuşak güç unsurlarını kullanarak cazibe kazanması ve bu sayede sert güç kullanımına oranla daha barışçıl ve daha az maliyetli bir şekilde hedeflediği politikalara ulaşması olarak ifade edilmektedir. Kamu diplomasisi özellikle 21. yüzyılda devletler tarafından daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Gün geçtikçe önem kazanan kamu diplomasisi kavramına SSCB döneminde pek rastlanmazken SSCB'nin halefi olan Rusya Federasyonu'nda ise 2000 yılından sonra Vladimir Putin'in girişimleriyle beraber bu diplomasi türüne verilen önem artmaya başlamıştır. Zira küreselleşme ile beraber uluslararası ilişkilerde artık sert güç yerine yumuşak güç uygulamaları daha somut çözümleri de beraberinde getirmiştir. Bu noktada Rusya Federasyonu her ne kadar kamu diplomasisi faaliyetlerine hız vermiş olsa da geleneklerine duyduğu bağlılıklar sebebiyle tamamen rafa kaldırmadığı sert güç unsurlarını da kullanmaya devam etmiştir. Rusya Federasyonu, kamu diplomasisi faaliyetlerini özellikle eski SSCB coğrafyası olan BDT ülkelerinde uygulamaya öncelik vermiştir. Rusya Federasyonu açısından bakıldığında ise BDT içerisinde yer alan en önemli devletlerden birisi de hiç kuşkusuz Azerbaycan olarak görülmektedir. Bu sebeple Rusya Federasyonu, Azerbaycan'a karşı sert güç unsurlarını uygulayarak Azerbaycan'ın Batı devletlerine yaklaşmasına sebebiyet vermek yerine, dış politikasında değişikliklere giderek yumuşak güç uygulamaları vasıtasıyla Azerbaycan devleti ile iş birliği sağlamayı ve Azerbaycan halkı tarafından da sempati kazanmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of diplomacy has been one of the most important methods used by states to protect their interests throughout history. The greatest contribution of diplomacy to international relations is undoubtedly the communication and cooperation of states instead of bloody wars in the name of interest policies. The concept of diplomacy, which has existed since the early ages, has entered a continuous change and development with globalization. Along with these changes in the concept of diplomacy, many new types of diplomacy have begun to appear internationally. One of the most effective methods among these diplomacy types is undoubtedly considered as public diplomacy. The concept of public diplomacy is expressed in the most basic sense as a state's gaining attraction by using the power of soft power in the policies it pursues against another state and its people, and thus reaching its targeted policies in a more peaceful and less costly manner compared to the use of hard power. One of the most effective methods among these diplomacy types is undoubtedly considered as public diplomacy. While the concept of public diplomacy gaining importance day by day was not encountered in the USSR period, the importance given to this type of diplomacy started to increase in the Russian Federation, the successor of the USSR, after the initiatives of Vladimir Putin after 2000. Because, with globalization, soft power applications have brought more concrete solutions instead of hard power in international relations. At this point, although the Russian Federation has accelerated its public diplomacy activities, it has continued to use hard power elements that it did not completely shelve due to its commitment to its traditions. The Russian Federation has given priority to implementing public diplomacy activities, especially in the CIS countries of the former USSR . From the point of view of the Russian Federation, one of the most important states in the CIS is undoubtedly seen as Azerbaijan. For this reason, instead of leading Azerbaijan to approach the western states by applying hard power elements against Azerbaijan, the Russian Federation aims to cooperate with the Azerbaijani state through soft power practices and to gain sympathy by the people of Azerbaijan by making changes in its foreign policy.