Lazerli metal yığma prosesinin sonlu elemanlar metoduyla termo-mekanik analizi
Thermo-mechanical finite element analysis of laser metal deposition process
- Tez No: 641534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERMURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Somut çıktılar vermesi sebebiyle gündelik hayatta hızla yaygınlaşmaya başlayan eklemeli imalat yöntemleri, bu yöntemler üzerine gerçekleştirilen akademik ve ticari çalışmalar ile yeni alternatif yöntemler ortaya çıkarmaktadır. Lazerli Metal Yığma işlemi de bu yöntemlerden biri olarak ortaya çıkmış ve sunduğu ayrıcalıklarla ilerleme katetmiştir. 1980 yılların sonunda geliştirilmeye başlanan bu yöntemler günümüzde artan bir ilgi ile önemini korumaktadır. İlk yıllarında sadece polimer malzemeler üzerinden sistemler mevcutken, gelişen teknolojinin etkisi ile metal malzemeden kullanılabilir somut çıktılar elde edilebilir konuma gelmiştir. Metal malzemelerin kullanıldığı eklemeli imalat yöntemleri iki farklı yönteme dayanmaktadır. Toz malzemenin sinterlenmesi/ergitilmesi için lazerin kullanıldığı bu yöntemler Toz Yatağında Sinterleme/Ergitme ve Lazerli Metal Yığma olarak sınıflandırılmaktadır. Bu çalışmada Lazerli Eklemeli İmalat tekniklerinden olan Lazerli Metal Yığma prosesinin Sonlu Elemanlar yazılımı kullanılarak termo-mekanik analizinin gerçekleştirilmesi için ön işlem ve son işlem aşamaları irdelenecek, parça oluşturma kabiliyetine etki eden bazı parametreler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing methods, which have started to spread rapidly in daily life due to giving concrete outputs, create new alternative methods with academic and commercial studies on these methods. Laser Metal Deposition Process has emerged as one of these methods and has progressed with the privileges it offers. These methods, which were started to be developed at the end of 1980s, continue to be important with an increasing interest. In the early years, only systems with polymeric materials were available, and with the effect of the developing technology, the usable concrete outputs from the metal material became available. Additive manufacturing methods using metal materials are based on two different methods. These methods where laser is used for sintering / melting of the powder material are classified as Sintering / Melting and Laser Metal Deposition in Powder Bearing. In this study, the pre-treatment and final processing steps of the Laser Metal Deposition process, which is one of the Laser Additive Manufacturing techniques, to perform thermo-mechanical analysis by using Finite Element software will be examined and some parameters affecting the part forming ability will be examined.