Recent sedimentology and holocene evolutionof the western shelf of The Mersi̇n bay (Ne-Mediterranean Sea)
Mersin Körfezi'nin Batı Kıtasahanlığ'nın güncelsedimantasyonu ve holosen evrimi (Kuzeydoğu Akdeniz)
  1. Tez No: 641533
  2. Yazar: VEDAT EDİGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET MERSİN KÖRFEZİ'NİN BATI KITASAHANLIĞ'NIN GÜNCEL SEDİMANTASYONU VE HOLOSEN EVRİMİ (KUZEYDOĞU AKDENİZ) EDİGER, Vedat DoktoraTezi, Deniz Jeolojisi ve Jeofizigi TezDanışmanı: Doç. Dr. Mustafa Ergin OrtaDoğuTeknikÜniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Nisan, ı99ı, ı70 Sayfa Mersin Körfezi'nin güneybatısında daralan ve dereceli olarak kuzeydoğuya doğru genişleyen asimetrik kıtasahanlığındaki güncel sedimantasyon, kıyı çizgisinden 200 m derinliğe kadar olan alanda 50 adet karot ve 18 adet yüzey örneğinin kullanılmasıyla incelenmiştir. Çalışma alanında, dört temel depolanma alanı tanımlanmıştır ve bu alanlar sedimanların muhteviyatlarının dağılımlarına göre karaklerize edilmiştir.“Güncel Karasal Prizma”olarak adlandırılan kum-tane boyundaki karasal sedimanlar 50 m den az derinlikteki Yakın Kıtasahanlığı içinde sınırlandırılmıştır. Bu alan, rüzğar, rüzğar kökenli dalga ve akıntı, ve kıyısal akarsu sistemleri tarafından etkilenmiştir. 50 ila 100 m derinliklerde yer alan ve“Kavkılı Alan”olarak adlandırılan Orta Kıtasahanlığı'nın güneybatı ve orta kısımlarında biyojenik kavkılar oldukça yaygındırlar. Aynı zamanda, bu bölgede, karotların üst kısımlarından alt kısımlarına doğru piritleşmiş:foraminifera'lar ve prit mineralleri artış göstermektedir. Bu alan, saat yönününün tersinde akan Akdeniz Akıntı Sistemi'nin deniz tabanıdaki degişken akışlarından etkilenmiştir.“Delta önü Alanı”olarak adlandırılan Orta Kıtasahanlığı'nın kuzeydoğu bölümünde Seyhan Nehri'nden kaynaklanan killi çamurlar yaygındır. 100 m den derin alanlarda Planktonik kavkıların ve kil boyutundaki sedimanların varlığı, karasal akarsuların etkilerinin azaldığını ve düşük enerjili bir derin depolanma ortamının özelliklerini yansıtmaktadırlar. Çalışma alanının bu derin bölümü“Dış Kıtasahanlığı Bölgesi”ol arak adlandırılmıştır. Bu (Delta Önü ve Dış Kıtasahanlığı) alanları tahminen Seyhan Nehri'nin bulanık sularınca etkilenmiştir. Karotlarda, değişik tane boylarının yüzdelerinin dağılımları ve kum boyutundaki malzemelerin içerikleri kaydadeğer bir dağılım şekli göstermektedirler. 135 nolu karot boyunca, tane boylarının ve karasal ve biojenik kökenli tanelerin yüzdelerinin degişimleri tahminen uf'ak iklim salınımlarınca ve/veya karasal sediman girdilerince kontrol edilmişlerdir. Karasal kökenli kumlu sedimanlar Yakın Kıtasahanlığı karotlarında ve biojenik kalkerli kalıntılar ise Orta ve Dış Kıtasahanlıklarındaki alanlarda depolanmışlardır. Bu karasal ve denizsel kökenli sedimanların deniz tabanındaki dağılım şekilleri deniz ortamlarından öngörülen normal depolanma şekillerini yansıtırlar. Aynı zamanda, Orta Kıtasahanlıgı'ndaki karotlar boyunca üstten alta doğru artan prit mineralleri ve pritleşmiş foraminiferler belirlenmiştir. Kısmen oksijensiz şartlara haiz diajenez olaylarının yaygınlıgıyla ilgili olan bu tespit. Orta Kıtasahanlığı'nda bulunan“F”Birimi boyuncadır.“B”Birimi olarak adlandırılmış ve yüzeyde yaygın olarakbulunan biojenik kalıntılar, diajenez sonucunda meydana gelmiş, oksitlenmiş demir minerallerince boyanmıştır. Analiz edilen örneklerde, mantar orijinli sporlar ve mycelialar en yaygın olan palinomorf gruplarıdır. Bu palinomorf'ların hangilerinin denizsel hangilerinin karasal kökenli olduklarını layinedebilmek oldukca zordur. Karotlarda, Dinof'inogellat'ların, Ovoidites'lein (spp.), mikroforaminifera' ların iç aslarlarının ve digger alg kalıntılarının birbirlerine göre yüzdeleri, deniz suyunun üretkenliğinin azlığını açıkca göstermiştir. Karotlarda, X-ışını :flimleri baz alınarak altı değişik birim ayırt edilmişlir. Bununla birlikte, sadece bunların beş tanesi (A, B, C, D ve E) X-ışını flimlerinin yüzey kısımlarında gözlenmiş, iki alt-birim (C2 ve E2) ve bir F birimi X-ışını flimlerinin yüzey kısımlarında gözlenememişlerdir. Son Buzul Çağı'nda deniz seviyesindeki yükselme periyotları Flandiriyan Baskını'yla ilişkilendirilmişlir. Denizden bindirmeli sedimanlar, deniz seviyesinin en düşük olduğu zaman (En düşük olduğu zaman,yaklaşık -100 m seyiyesinde ve günümüzden yaklaşık 20.000 ila 14.000 sene öncesindedir.) ile durağan olduğu yüksekliğe erişliği zaman (Durağan olduğu zaman, yaklaşık -50 m seviyesinde ve günümüzden yaklaşıik 13.000 ila 9.000 sene öncesindedir.) aralığında depolanmışlardır. Gölsel kyı sedimanlarıda tahminen deniz seviyesinin durağan olduğu zamanlarda depolanmışlardır. Güncel Karasal Prizma'nın denize doğru ilerlemesi ve Orta ve Dış Kıtasahanlıkları'ndaki normal depolanmalar, deniz seviyesinin durağan olduğu zamandan günümüze kadar olan olaylardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RECENT SEDIMENTOLOGY AND HOLOCENE EVOLUTION OF THE WESTERN SHELF OF THE MERSİN BAY (NE-MEDITERRANEAN SEA) EDiGER, Vedat Ph.D. in Marine Geology and Geophysics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa Ergin Middle East Technical University Institute of Marine Sciences April, ı99ı, ı70 pages Modern sedimentation over a asymmetric shelf of the Mersin Bay, being narrowest in the southwest gradually widening towards the northeast, has been investigated using 50 cores and ı8 surface sediment samples, from the shore-line to a water depth of about 200 m. Four major depositional zones are recognized in the study area and each of these are characterized by the type of distribution of their sedimentary constituents. Terrigenous sediments dominated by sand“Modern Terrigenous Prism”are restricted to the inner-shelf areas (less than 50 m depth of water). This zone is influenced by wind, wind-generated waves and currents, and coastal river systems. The biogenic shell fragments are abundant in the sediments from the southwestern and central parts of the mid-shelf zone“Shelly Zone”(between 50-ı00 m depths) are very distinctive. Also, in this zone, the amounts of pyrite minerals and pyritized foraminiferas are increased from top to the bottom of the cores. This area is influenced by action of the invariable bottom component of the Cyclonic Mediterranean Current system. The northeastern part of the mid-shelf zone“Prodeltaic Zone”is dominated by silty mud mostly delivered from the Seyhan River. The presence of planktonic remains of microorganisms and clay-sized materials in deeper waters (greater thanı00 m depth) reflects the lack of influences of coastal waters and the presence of relatively deep and low energy depositional conditions. This zone of the deeper waters in the studied area is called“Outer-shelf Zone”. These (Pradeltaic and Outer-shelf Zones) are perhaps influenced by the action of the Seyhan River's turbid water. The percentage distribution of the different grain-sizes and constituents of the sand-sized fractions shows a very noticeable pattern in the cores. The relative variations in percentages of the grain-sizes and terrigenous and biogenic constituents throughout Core-ı35 probably reflect the effects of climatic fluctuations and/or fluctuation of the coastal sediment inputs. Sandy terrigenous sediments are deposited in the inner-shelf and biogenic calcareous remains are deposited in the mid-shelf and outer-shelf areas. The abundance of the terrigenous sands in the inner-shelf cores and the biogenic sands in the mid- and outer-shelf cores reflect the normal sedimentation processes in the marine environments. Also, the marked concentrations of pyrite and pyritized foraminiferas are found throughout the cores in the mid-shelf zone. This suggests the prevailing diagenetic processes, partly anoxic conditions along the mid-shelf zone (Unit F). Large amounts of the biogenic remains (Unit B) at the surface were stained with oxidized iron minerals, as a result of diagenesis. The spores and mycelia of fungal origin appear to be the most common palynomorph group in the analyzed samples. It is difficult to determine which of these palynomorphs were transported fromland and which formed in situ. The relative percentages of the dinoflagellates, Ovoidites spp., microforaminiferal linings, and other algal remains in the cores clearly showed that the productivity of the sea water is very low. Six different units have been distinguished in the cores based on the X-ray radiographs. However, only five of them are observed at the surface (A, B, c, D, and E), also two further sub-units (C2 and E2) and one unit (F) are not observed at the surface on the X-ray radiographs. The rising period of the sea caused by the Flandrian Transgression during the post-Glacial period. The onlap was deposited from the low stand of the sea-level (Low stand of sea was approximately -ı00 m between 20.000 and ı4.000 years BP.) to the still-stand period (Still-stand period of sea was approximately -50 m between ı3.000 and 9.000 years BP.). Coastal lagoonal sediments probably have been deposited during the Flandrian transgression and still-stand period of time. Progradation of the Modern Terrigenous Prism and typical mud deposition on the mid-and outer-shelves took place from still-stand period of the sea to recent time.