Stratonikeia koroplastiği
Stratonikeia coroplastic
  1. Tez No: 641574
  2. Yazar: NİHAL DURNAGÖLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 915
Özet
Antikçağın zengin ve güçlü kentlerinden biri olan Stratonikeia, farklı inanç ve geleneklere sahip birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. MÖ 4. yüzyılda suru genişleyen ve genel anlamda planlaması yapılmış olan kent, Hellenistik Dönem'de özellikle MÖ 2. yüzyılda Gymnasion gibi büyük ölçekli yapıların inşa edildiği ve Erken İmparatorluk Dönemi ve sonrasında da anıtsal yapıların artarak devam ettiği bir siyasi yerleşim merkezi olmuştur. Lagina Hekate Kutsal Alanının bir yol ile Stratonikeia'ya bağlı olması, bu yol boyunca halen yürütmekte olduğumuz kazılar neticesinde ortaya çıkan farklı dönemlere ait yeni yerleşmeler ve nekropol alanları bölgeyi daha da önemli kılmıştır. Bu çalışmada Stratonikeia'nın koroplastik sanatına ve üretimine ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Stratonikeia ve çevre kırsal yerleşimlerin inanç sistemi ve yoğunluğu oluşturan Hellenistik ve Roma İmparatorluk Dönemi koroplastik sanatına ilişkin önemli veriler sunan pişmiş toprak figürinler, kent içinden çevre yerleşmelere, kutsal alandan nekropolis alanlarına kadar pek çok farklı kontekst içinde karşımıza çıkmaktadır. Stratonikeia koroplastik sanatı konu olarak çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu zengin koroplastik malzeme içinde günlük yaşamdan tiyatro oyunlarına, oyuncaklardan oyun araçlarına, figürlü mangal tutaçlarından inançlara kadar farklı konularda terrakotta eser görmek mümkündür. Çoğunluğu müze kurtarma kazılarından gelen bu eserler Muğla, Milas ve Bodrum Sualtı Arkeoloji müzelerinde muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Stratonikeia, one of the rich and powerful cities of the Ancient Age, hosted many cultures with different beliefs and traditions. The city, whose walls expanded in the 4th century BC and was planned in a general sense, became a political settlement center during the Hellenistic Period, especially in the 2nd century BC, where large-scale buildings such as Gymnasion were built and the monumental buildings continued to increase in the Early Imperial Period and thereafter. The fact that the Lagina Hekate Sanctuary is connected to Stratonikeia by a road, the new settlements and necropol areas of different periods, which have emerged as a result of the excavations we are conducting along this road, have made the region even more important. In this study, a comprehensive assessment of Stratonikeia's coroplastic art and production was made. Terracotta figurines, which provide important data on the Hellenistic and Roman Imperial Period coroplastic art that constitutes the belief system of Stratonikeia and the surrounding rural settlements, come across in many different contexts from the city to the surrounding settlements, from the sanctuary to the necropolis areas. Stratonikeia coroplastic art has a wide range of subjects. It is possible to see terracotta artifacts on different subjects from daily life to theater plays, toys to game tools, figured barbecue handles to beliefs, in this rich coroplastic material. These artifacts, mostly from museum rescue excavations, are preserved in Muğla, Milas and Bodrum Underwater Archeology museums.