Stratonikeia antik kenti ve çevresinin (Yatağan-Muğla) faunası
Fauna of Stratonikeia ancient city and its vicinity (Yatağan-Muğla)
  1. Tez No: 287615
  2. Yazar: MEHMET KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma, Mart 2010-Şubat 2011 tarihleri arasında, Muğla il sınırları içerisinde yer alan Stratonikeia antik kentinin faunasını tespit amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı içerisinde türlerin yayılışının daha kolay tespiti için 10 istasyon belirlenmiş ve bu istasyonlara belirtilen tarihler arasında ayda 1 kez, toplamda ise 12 kez araştırma gezisi düzenlenmiştir. Bu kapsamda, çalışma süresince tür sayısı ve habitat yerleşiminden ziyade tür çeşitliliği göz önüne alınmıştır. Çalışma alanının çok büyük olması sebebiyle bu yöntemle hem zamandan kazanılmış, hemde faunanın ortaya çıkarılması işlemi daha da kolaylaştırılmıştır. Araştırmalar sabah 06:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında yapılmış olup, çalışmalarda nokta sayım metotları değil belirlenen istasyonlarda gözlemlenen tür çeşitliliği dikkate alınmıştır.Sonuç olarak omurgasızlarda 21 takımdan 42 familyaya ait 53 tür (3 şube-6 farklı sınıftan) ve omurgalılarda 21 takımdan 54 familyaya ait 119 tür (4 farklı sınıftan) tespit edilmiştir. Türlerin yayılışı, statüsü ve genel özellikleri literatür ile karşılaştırılarak verilmiştir. Türlerin renk ve desen durumlarını göstermek, yaşadıkları biyotoplar hakkında bilgi vermek üzere bunlara ait renkli fotoğraflar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was held between May 2010-February 2011 to determine fauna of Stratonikeia ancient city taking part in Muğla province borders. For easier determination of the species in the research area, 10 stations were identified and totally 12 research trips were held. Within this scope, during the research period, species richness is taken into account instead of individual numbers and habitat inhabition. With this method, both time is saved and process of determining the fauna is simplified. Surveys have been done between 06:00-19:00 hours and besides point counting, species richness of the defined stations was taken into account.As a result, 53 species of 42 families and 21 orders from invertebrates (from 3 different phyla and 6 classe) and 119 species of 54 families and 21 orders from vertebrates (from 4 different classe) are identified. To give information about the biotopes of species and their colours and shapes, coloured photos are also given.