Eryngium campestre ekstresinin deri kanseri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of eryngium campestre extract's effects on skin cancer
- Tez No: 641599
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Apoptozisin kanserin gelişimi ve tedavisindeki önemi büyüktür. Çalışmamızın materyali olarak seçilen Eryngium campestre bitkisinden elde edilen bileşikler ile yapılmış az sayıda çalışma mevcut olmakla beraber, bu çalışmalar bitkinin bazı kanser türleri üzerinde aktif olabileceğini göstermiştir. Bu bilgilerden hareketle Eryngium campestre ekstresiyle muamele edilen cilt kanseri hücrelerinde kaspaz-3, Bax, Bcl-2, wee1, grp78, GADD153, ve AIF protein düzeyleri ve aktivitelerini incelemeyi amaçladık. Hücre kültürünün kullanıldığı çalışmada ELISA yöntemi ile kaspaz-3, Bax, Bcl-2, wee1, GADD153, AIF ve grp78 protein düzeyleri ve aktiviteleri incelendi. Çalışmamızda veriler %95 güvenle SPSS 21 versiyon kullanılarak analiz edildi. Grup kıyaslamaları için Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Apoptosis is of great importance in the development and treatment of cancer. Few studies have been made with compounds from the Eryngium campestre plant which selected as the material of our study, these studies have shown that the plant may be active on some types of cancer. Based on this information, we aimed to examine caspase-3, Bax, Bcl-2, wee1, grp78, GADD153, and AIF protein levels and activities in skin cancer cells treated with Eryngium campestre extract. In the study, cell culture was used and caspase-3, Bax, Bcl-2, wee 1, GADD153, AIF and grp78 protein levels and activities were examined by ELISA method. In our study, data were analyzed using SPSS 21 version with 95% confidence. Mann Whitney U test was used for group comparisons. At the end of the study, wee 1, Bax, caspase-3, GADD153, AIF and grp78 protein levels and activities were evaluated and found to be significantly increased compared to control.