Akut myeloid lösemili çocuk hastaların tedavileri ve prognozlarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment and prognosis of children with acute myeloid leukemia
  1. Tez No: 641625
  2. Yazar: GÜLSÜM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YILMAZ KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Akut myeloid lösemi (AML), kemik iliğinde myeloid serideki matürasyon defekti sebebiyle anormal lösemik blastik hücrelerinin birikimi ve normal kan hücrelerinin yapımının bozulmasıyla karakterize hematopoetik dokunun klonal heterojen hastalığıdır. AML çocuklarda önemli mortalite ve morbiditesi olmaktadır, hastaların standart bir protokole bağlı tedavi almalarına rağmen gelişen komplikasyonlar ve hastalar arası prognoz farklı seyretmektedir. Bunun sebebi çeşitli genetik ve çevresel faktörler olarak düşünülmektedir. Çalışmamızdaki amaç, akut myeloid lösemi tanısı alan çocuk hastalarda demografik özellikleri, genetik mutasyonların varlığı, enfeksiyon nitelikleri ve sıklığı, kardiyovasküler komplikasyonlar ve diğer komplikasyonların hastaların prognozları üzerine etkisini araştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız geriye dönük olarak tasarlandı. Çalışmaya 2004 – 2018 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalında Akut Myeloid Lösemi tanısı alan 62 hasta çalışmaya alındı. Olguların yaş, tanı alma tarihleri, doğum tarihleri, cinsiyet, FAB sınıflandırılması, kardiyovasküler komplikasyonları, tedaviye başlama zamanı, kemoterapi protokolleri, relaps oranları, kemik iliği transplantasyon oranları, moleküler ve sitogenetik sonuçları değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya Akut Myeloid Lösemi tanısı alan 57 hasta dahil edildi. Olgularımızın cinsiyetler arası dağılımı %52.6'sı kız ve %47.4'ü erkek hasta saptandı. Çalışmaya dahil edilen en küçük hasta 1 yaşındayken, en büyük hasta 17 yaşında idi. Olguların ortalama tanı yaşı 10±5.49 saptandı, ortanca değer ise 9 idi. Ortalama yaş; kadın olgularda 15.83±6.19, erkek olgularda 13.74±5.86 saptandı. Hastaların ortalama beyaz küre sayısı 49023±72693/mm3 olup ortanca değer 18530/mm3 saptandı. Tanı anında beyaz küre sayısı 100.000/mm3'ün üzerinde olan 11 hasta vardı. Hastaların ortalama hemoglobin konsantrasyonu 7.96±1.64 g/dl olup ortanca değer 7.9 g/dl idi. Hemoglobin
Özet (Çeviri)
AİM: Acute myeloid leukemia (AML) is a clonal heterogeneous disease of hematopoietic tissue characterized by the accumulation of abnormal leukemic blastic cells and disruption of normal blood cell production due to a maturation defect in the myeloid series in the bone marrow. Acute myeloid leukemia has significant mortality and morbidity in children, although complications and inter-patient prognosis are different, although patients receive treatment based on a standard protocol. This is thought to be due to various genetic and environmental factors. The aim of this study was to investigate the demographic characteristics, presence of genetic mutations, infectious characteristics and frequency, cardiovascular complications and other complications on the prognosis of children with acute myeloid leukemia. Material and Methods: Our study was designed retrospectively. The study included 62 patients diagnosed with acute myeloid leukemia in the Department of Pediatric Hematology, Ege University School of Medicine between 2004 and 2018. Age, diagnosis date, birth date, sex, FAB classification, cardiovascular complications, time to start treatment, chemotherapy protocols, relapse rates, bone marrow transplantation rates, molecular and cytogenetic results were evaluated. Results: Fifty seven patients with acute myeloid leukemia were included in the study. The gender distribution of our cases was 52.6% female and 47.4% male. The youngest patient was 1 year old and the oldest patient was 17 years old. The mean age at diagnosis was 10 ± 5.49, and the median age was 9 years. Average age; 15.83 ± 6.19 in female patients and 13.74 ± 5.86 in male patients. The mean white blood cell count of the patients was 49023 ± 72693/mm3 and the median value was 18530/mm3. There were 11 patients with a white blood cell count of more than 100,000/mm3 at the time of diagnosis. The mean hemoglobin concentration of the patients was 7.96 ± 1.64 g/dl and the median value was 7.9 g/dl. There were 11 patients with hemoglobin