Dijital dönüşümde blokzincir teknolojisi ve Bitcoin'in ekonomiye etkisi
Blockchain technology in digital transformation and Bitcoin's effect on the economy
- Tez No: 641626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Teknolojinin hayatı kolaylaştıran etkisi finansal enstrümanlarda bitcoin ile kendini göstermiştir. Bitcoin, 2009 yılında ortaya çıkmasının ardından ödeme sistemlerinde devrim niteliğinde bir altyapı sunan kripto para türüdür. Bitcoinin temel teknolojisi olan blokzincir, güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymayan, merkezi olmayan bir sistem olarak tasarlanmış; geniş uygulama potansiyeli ile kamu ve iş dünyasında hızla kabul görmüştür. Bu teknolojik altyapı üzerinde geliştirilen kripto paralar ile birey ya da kurumlar nakit parayla yapılan her türlü harcamayı ve para transferini gerçekleştirmektedir. Bu çalışmada, Ocak 2012 – Mart 2020 tarihleri arasında cumhuriyet altını, altın ons fiyatı, ham petrol fiyatı, amerikan doları ve euro para birimleri ile bitcoin arasındaki korelasyon ilişkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında tanımlayıcı istatistikler, Spearman korelasyon analizinden faydalanılarak yapılmıştır. Yapılan analizlerinin sonucuna göre piyasalarda yer edinmeye başladığı ilk dönem olan 2012'de bitcoinin diğer göstergelerle arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The life-effect of technology has manifested itself in financial instruments with bitcoin. Bitcoin is a type of cryptocurrency that offers a revolutionary structure in payment systems since its inception in 2009. Blockchain, bitcoin's core technology, is designed as a decentralized system that does not need a trusted third party; with its wide application potential, it has quickly gained acceptance in the public and business world. With the cryptocurrencies developed on this technological structure, individuals or institutions carry out all kinds of cash and money transfers. In this study, the correlation relationship between Cumhuriyet Gold, gold ounce price, crude oil price, american dollar and euro currency and bitcoin between January 2012 and March 2020 was examined. The descriptive statistics of the research were made by using Spearman correlation analysis. In 2012, when it first started to take a place in the markets, a significant relationship between bitcoin and other indicators was not detected (p> 0.05).