Diyabetik hiperglisemik hastalarda insülin infüzyonu ile akut kan şekeri regülasyonunun endotel fonksiyonlarına etkisi
Determination of the effect of acute blood sugar regulation with iv insulin infusion on endothelial functions in diabetic hyperglycemic patients
- Tez No: 641656
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİDE SOYDAŞ ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Diyabetik hiperglisemik hastalarda insülin infüzyonu ile akut kan şekeri regülasyonunun endotel fonksiyonlarına etkisinin belirlenmesi Gereç ve yöntem: Dahil edilme kriterlerini (Endokrinoloji BD tarafından kan şekeri regülasyonu amaçlı iv insülin infüzyonu kararı alınan, 18-75 yaş arası) karşılayan hiperglisemik 44 olgu, çalışma kendilerine anlatılıp, onam formlarını imzaladıktan sonra çalışmaya alınmışlardır. Çalışma tek merkezli, prospektif, gözlemsel ilaç çalışması niteliğindedir. Endotel fonksiyonlarının değerlendirilmesi için yapılan brakiyal arter ultrasonografisinde Akım Aracılı Dilatasyon (FMD) % yöntemi kullanıldı. Brakiyal ultrasonografik değerlendirme iv insülin infüzyonu başlanması planlanan hastalara infüzyon başlanmadan önce ve infüzyon stoplandıktan hemen sonra toplamda 2 kez yapıldı. Hastaların koroner arter hastalığı, hipertansiyon, hiperlipidemi, atriyal fibrilasyon, kronik böbrek yetmezliği, kronik kalp yetmezliği, kalp kapak bozukluğu, tiroit hastalığı, sigara kullanımı açısından dağılımları değerlendirildi ve bilgileri olgu rapor formuna kaydedildi. Olguların 12 derivasyonlu elektrokardiyografi bulguları (ritim, kalp hızı, QRS süresi ve morfolojisi), sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, aldıkları tıbbi tedavileri, hemogram, üre, kreatinin, lipit profili, HbA1c ve insülin infüzyonu öncesi ve sonrası kan şeker düzeyi belirlenip olgu rapor formuna kaydedildi. Bulgular: Hasta grubunun ortalama yaşı 54.9±13.6 ve % 54.5'i kadındı.
Özet (Çeviri)
Aim: Determination of the effect of acute blood sugar regulation with iv insulin infusion on endothelial functions in diabetic hyperglycemic patients Method: Forty four hyperglycemic patients who met the inclusion criteria (between the ages of 18 and 75 years, who had been given a decision of iv insulin infusion for end-to-end blood glucose regulation by the endocrinology department) were included in the study after the patients informed and consent forms signed. The study is a single center, prospective and observational drug study. For the evaluation of endothelial functions, brachial artery ultrasonography was performed using Flow Mediated Dilatation (FMD) method. Brachial ultrasonographic evaluation was performed twice in total in patients before the infusion was started and immediately after the infusion was stopped. The distribution of the patients in terms of coronary artery disease, hypertension, hyperlipidemia, atrial fibrillation, chronic renal failure, chronic heart failure, heart valve disorder, thyroid disease, smoking were evaluated and their information was recorded in the case report form. The 12-lead electrocardiography findings (rhythm, heart rate, QRS duration and morphology), systolic blood pressure, diastolic blood pressure, medical treatment, hemogram, urea, creatinine, lipid profile, HbA1c and the blood sugar level before and after insulin infusion was determined and recorded in the case report form. Results: The mean age of the patient group was 54.9 ± 13.6 and 54.5% were female.