Türkiye'de geliştirilebilir turizm şekli olarak kongre turizmi ve İzmir il merkezi örnek uygulaması
Congress (convention) tourism as a progressiv, in Turkey and its sample application in İzmir
- Tez No: 64169
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET HACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kongre ve kongre turizmi kavranılan ile kongreciliğin tarihine değinilmiştir. Ayrıca teknolojik gelişmelerin kongre turizmine etkileri ile kongre ve toplantılar sınıflandırılmış, kongre turizmine etkileri ile kongre ve toplantılar sınıflandırılmış, etkileri, ekonomik, sosyal ve kültürel ve diğer etkiler olmak üzere incelenmiştir. İkinci bölümde, kongre turizmindeki örgütlenmelerden bahsedilerek, profesyonel kongre organizatörlerinin kongre organizasyonu içerisindeki rolleri ve görevleri ile çalışmaları belirtilmiştir. Daha sonra bir kongre planlanırken yapılması gereken çalışmalar açıklanmış ve bir otel organizasyonu içerisinde kongre departmanın yeri ve görevleri ortaya konularak, bir otelde kongre organize edildiğinde verilecek hizmetler ile ilgili çalışmalar, kongre organize faaliyetler, kongre esnasındaki faaliyetler ve kongre sonrası faaliyetler şeklinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, dünya turizminde mevcut durum ve gelişme ile projeksiyonlar ifade edildikten sonra, dünya kongre pazarı kıtalar itibariyle incelenerek, dünyadaki kongre ülkeleri ve şehirleri belirtilmiştir. Yine bu bölümde kongre turizminde arz ve talep analizleri yapılarak Türkiye'nin kongre turizmi imkanları ve sorunları değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise izmir'in mevcut turistik potansiyeli ortaya konularak, izmir'de halen yürütülen stratejik plandan bahsedilmiştir. Ayrıca izmir il merkezinde kongre ve toplantı düzenleme imkan ve yeteneğine sahip otel işletmelerinde yapılan anket çalışması değerlendirilerek, sonuçları belirtilmiştir. Sonuç kısmında ise dünyada ve Türkiye'de kongre turizminin geleceği belirtilerek, Türkiye'nin ve izmir'in mevcut durumları ile yapılan anket sonuçlarına göre mevcut sorunlara çözüm önerileri getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The study consists of four chapters. In the first chapter of the study, congress (convention) and convention tourism concepts have been mentioned. Moreover, the impacts of tecnological developments on convention tourism, reasons for the rapid development of convention tourism and economic, social, cultural and other impacts of convention tourism have been investigated. In the second chapter, organisations in convention tourism and roles and tasks of professional meeting planners within the meeting organisation have been taken into consideration. In addition, meeting (convention) planning studies have been explained. Also, the place and functions of meeting (convention) departmen in a hotel organisation have been mentioned. Finally, activities before during and after meeting in a hotel, where convention is organised, have been investigated. The third chapter deals with the present stuation and projections in the world tourism. World convention (meeting) market by continents is analysed and major convention countries and cities have been determined. Finally, in this chapter an analysis of demand and supply of convention tourism hase been made and convention tourism opportunities and problems of Turkey have been evaluated. In the fourth chapter, present touristic potential of İzmir and a strategic plan which is carried out in İzmir has been identified. Moreover, a survey, which was conducted in major convention hotels of İzmir and conclusions derived from the research have been explained in detail. In the conclusion of the study, the future of convention tourism in the world and Turkey has been mentioned. Within the context of the present situation of Turkey and İzmir and research results, some suggestions have been proposed.