Elazığ ilinde ekoturizme konu olan kaynaklar ve geliştirilebilir ekoturizm çeşitleri
Resources that are the subject of ecotruism and types of developable ecotourism in Elazig province
- Tez No: 732199
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ALAEDDİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ekoturizm, çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen, doğal ortamın sürdürülebilirliğini sağlayan ve yerel halkın sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlayan Dünya'da ve Türkiye'de önemli gelişmeler kaydeden bir turizm türüdür. Kültürel ve doğal çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmayı, yerel halka ekonomik ve sosyal fayda sağlamayı amaçlayan ekoturizm, yeni turizm anlayışında da kendine yer bulmuştur. Bugün dünyanın gelişmiş birçok ülkesinde turizm adına konuşulan en temel konu sürdürülebilirliktir. Bununla birlikte ülkeler turizmi yeniden tanımlamaya ve sürdürülebilirliği merkeze almaya başlamıştır. Bu anlamda ekoturizm, gelecek vaat eden turizm çeşitlerinden biri olarak ülkelerin gündemine gelmektedir. Türkiye ekoturizm kaynakları açısından yeterlidir. Ancak planlama, tanıtım, pazarlama konularında yeterli gelişme sağlayamadığı için henüz istenilen düzeyde değildir. Çünkü zengin ve geniş korunan alanlara sahip olan Türkiye bu kaynaklarını tüketmeden geleceğe taşımanın yollarını bulma çabası içerisindedir. Şüphesiz bu alanların nitelik ve yeterliliklerine göre yeniden tanımlanmalarına ihtiyaç vardır. Bu alanlardan biri de Elazığ ilidir. Elazığ, ekoturizme konu olabilecek birçok kaynağa sahiptir. Geliştirilebilir niteliklere sahip bu kaynaklara başta Türkiye'nin farklı illerinden de turist ağırlayabilir. Ancak henüz bu kaynakların neler olduğu ve hangilerinin geliştirilmesi gerektiğine yönelik çalışmalara yeterince yer verilmemiştir. Bu yüksek lisans tezinin çalışma merkezini de Elazığ ilinin ekoturizm kaynakları ve çeşitleri oluşturmaktadır. Bu tezin amacı ilin ekoturizme konu olan kaynaklarını tespit etmek ve geliştirilebilir olanları derinlemesine incelemektir. Bu amaçla çalışma sahasında alan gezileri yapılmış, dökümantasyon verileri toplanmış ve alanı deneyimleyen yerel yöneticilere yönelik katılımcılarla mülakat gerçekleştirilmiştir. Ayrıca alan bilgilerinden, gözlem notlarından ve gerçekleştirilen mülakatlardan elde edilen bulgular doğrultusunda SWOT analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular Elazığ'ın doğal ve kültürel kaynaklarının ekoturizmi destekler yeterlilikte olduğunu ve geliştirilmesi durumunda turizme konu olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ecotourism has become increasingly popular in the world and has shown a very important development in our country. It aimed to minimize the negative impact of tourism on the cultural and natural environment, to create awareness of people on the environment and to provide economic benefits to public. Although Turkey's natural resoyrces are sufficient for ecotourism, planning, promotion, sales and marketing in this area are not a the desired level. This special situation of Turkey, Which is a rich and wide nature park shoul be determined and separated into its characteristics in terms of ecotourism and sustainability, and plans should be made. There are many provinces in Turkey that have these caharacteristics. Elazıg, one of them, has newly discovered and low-level ecotourism potential areas in terms of natural resources Study; The natural environment caharacteristics of the province of Elazıg and the development of ecotourism resources in this area were examined and this evaluation was supported by SWOT analysis. The aim of the study is to reveal the ecotourism resources of Elazıg province. The Study consists of four main parts. In the first part of the study, the natural and human environment characteristics of Elazıg province, İn the second part the basic concepts of tourism and ecotourism, in the third part the Developable ecotourism resources in the province of Elazıg were evaluated, and in the last part, they were evaluated with the SWOT analysis method. With the SWOT analysis method of the study area, The ecotourism types in the province of Elazığ; After Examining and opportunities, it allowed the current situation and future situation analysis to be made. Elazığ province has potential for ecotourism resources. The natural features of the research area create enviroments suitable for.