Diz osteoartritinde interferansiyel akımın etkinliği: Farklı giriş akımlarının karşılaştırılması randomize, çift kör çalışma
The efficacy of interferential current treatment on knee osteoarthritis
- Tez No: 641747
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Diz osteoartriti olan hastalarda analjezi sağlamada seçilen farklı interferansiyel giriş akımlarının (IFA) ağrı için vizuel analog skala (VAS), The Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), 10 metre yürüme testi ve parasetamol kullanım miktarı üzerine etkisini araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, polikliniğimize diz ağrısı ile başvuran ve Kellgren-Lawrence skalasına göre diz osteoartrit (OA) evresi 2 veya 3 olan 61 hasta dahil edildi. Hastalar interferansiyel giriş akımı 2000 Hz, 4000 Hz ve 8000 Hz olmak üzere üç tedavi grubuna randomize edildi. 3 hafta boyunca haftanın 5 günü 20 dk boyunca, her iki dize interferansiyel akım (IFA) tedavisi uygulandı. Ayrıca tüm gruplara ev egzersiz programı verildi. Hastalar başlangıçta, 3. hafta ve 7. haftada değerlendirildi. Bulgular: IFA tedavisinin diz OA her üç grupta da VAS ağrı, WOMAC ağrı, WOMAC fonksiyon parametrelerinde anlamlı bir iyileşme sağladığı görüldü fakat gruplar arası kıyaslamada fark saptanmadı. WOMAC tutukluk parametresinde sadece birinci grupta, on metre yürüme testinde ise bir ve üçüncü grupta grup içi anlamlı iyileşme görüldü. Parasetamol kullanım miktarında ise zamanla grup içinde ve gruplar arasında anlamlı değişiklik izlenmedi. Tartışma: Klinik pratikte sık kullanılan elektroterapi yöntemlerinden biri olan IFA, akut veya kronik ağrılı durumların giderilmesinde etkilidir. Önceki çalışmalarda IFA akım ile diz ağrısında belirgin azalma ve fonksiyonlarda artış gözlenmiş olmakla birlikte IFA'nın hangi giriş akımıyla ve ne kadar süre kullanılacağı konusunda fikir birliğine varılamamıştır. Yapmış olduğumuz çalışmada farklı giriş akımlarının ağrı ve fonksiyon üzerine olumlu etkileri saptanmış olmakla beraber grupların birbirine üstünlüğü saptanmamıştır. Bu nedenle daha uzun dönem takipli ve daha fazla hastanın dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to investigate the effects of different carrier frequencies of interferential current (IFC) treatment on visual analog scale (VAS) for pain, The Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), 10 meter walk test and the amount of paracetamol taken. Materials and method: 61 patients presenting to our outpatient clinic with knee pain and who were shown to have grade 2 or 3 knee osteoarthritis (OA) according to the Kellgren-Lawrence scale were enrolled in the study. Subjects were randomized to 3 treatment groups namely 2000 Hz, 4000 Hz and 8000 Hz. Subjects received IFC treatment for 20 minutes, 5 times per week for 3 weeks. All subjects were prescribed a home exercise program. Patients were evaluated at baseline and on weeks 3 and 7. Findings: We observed that IFC treatment yielded significant results in VAS pain, WOMAC pain and WOMAC function parameters in all three groups but no significant difference was shown among the three groups. WOMAC stiffness parameter was found to benefit from the treament only in the first group while 10 meter walk test improved for the first and third groups. The amount of paracetamol tablets taken did not differ significantly neither in nor among the treatment groups. Discussion: IFC treatment which is frequently employed in clinical practice is useful in alleviating both acute and chronic painful conditions. Previous trials have found significant reduction in knee pain levels and increase in function with IFC treatment although there is no consensus on which carrier frequencies and duration to choose for IFC treatment. In this study we detected significant benefits for all the different carrier frequenciy groups but were not able to show any one to be superior to the others. For this reason there is still need for further studies with longer follow up periods and with larger sample sizes.