Diz ekleminde osreoartriti bulunan kişilerde kesikli kısa dalga diatermi ile enterferansiyel akım uygulamalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 37936
  2. Yazar: EMİNE HANDAN KESECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. SAADET OTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Diz eklem osteoartritinde enterferansiyel akım ile kesikli kısa dalga diaterminin etkilerini karşılaştırmak amacıyla Ankara Rehabilitasyon Merkezi' ne başvuran diz eklem osteoartriüi 60 olgu tedaviye alınmıştır. Olgular 20' şer kişilik üç gruba bölünmüştür. Birinci gruba enterferansiyel akım, ultrason ve egzersiz; ikinci gruba 20 Hz. kesikli kısa dalga diatermi, ultrason ve egzersiz; üçüncü gruba 1 10 Hz. kesikli kısa dalga diatermi, ultrason ve egzersiz uygulanmıştır. Üç grupta yer alan olgular, ağrı düzeyleri, postür bozuklukları, antropomorfik ölçümler, diz eklem hareketlerindeki limitasyonlar, kas kuvveti, yürüyüş hızları ve günlük yaşam aktivitelerinde karşılaştıkları ağrı şikayetleri yönünden incelenmiştir. Üç gruba da uygulanan tedaviler, ağrının azaltılması, aktif diz fleksiyon hareket genişliğinin artırılması, Hamstring kas kuvvetinin ve M.
Özet (Çeviri)
A study was performed in order to see the effects of interferential current and pulsed short-wave diathermy on 60 patients who were suffering from osteoarthritic knee in a Ankara Rehabilitation Center. Three different physiotherapy programmes were applied for three groups. Each group was consisted from 20 patients. Interferential current, ultrasound and exercise were given to the first group, 20 Hz. pulsed short-wave diathermy, ultrasound and exercise were applied to the second group while 110 Hz. pulsed short-wave diathermy, ultrasound and exercise was given to the third group. All the subjects were evaluated for their pain level, postural faults, muscle strength and shortness, knee joint range of motion, pain in activities of daily living. Finally; we observed that the pain, active knee flexion ROM, Hamstrings muscle strength, M.