Tekrarlayan art başarısızlığı olan kadınlarda endometrial mikrobiyota ile rektal mikrobiyotanın karşılaştırılması
Comparison of endometrial microbiota and rectal microbiota in women with recurrent art failure
  1. Tez No: 641748
  2. Yazar: GİZEM GENCOSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAVMERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
In vitro fertilizasyon (IVF) ve bunu kapsayan tüm asiste reproduktif teknolojiler (ART), infertilitenin üstesinden gelmek ve müdahalenin doğrudan bir sonucu olarak bir gebelik üretmek için tasarlanmış prosedürü ifade eder. İki veya daha fazla kez ART tedavileriyle gebelik sağlanamayan durumlarda, tekrarlayan ART başarısızlığından bahsetmek mümkündür. ART başarısızlığı, IVF proçesinin herhangi bir basamağından kaynaklanıyor olabilir. Mikrobiyota, her organizma tarafından barındırılan mikroorganizmaların toplamı anlamına gelmektedir. Birtakım çalışmalar, endometriumun fizyolojik şartlarda fonksiyonel bir mikrobiyotaya sahip olduğunu göstermiştir. Literatürde yeni olan mikrobiyota kavramı, yapılan güncel çalışmalarla birlikte, tekrarlayan ART başarısızlıkları içerisinde araştırılmakta ve implantasyonu etkileyen bir faktör olduğu savunulmaktadır. Endometrial mikrobiyotanın çalışılması, tekrarlayan ART başarısızlığı olan kadınlardaki olası endometrial disbiyozu saptamada ve bu disbiyozun, gastrointestinal sistemin kadın genital sistemi ile yakın komşuluğu ve ortak lenfatik drenajı nedeniyle rektal mikrobiyota ile ilişkisini anlamada yararlı olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In vitro fertilization (IVF) and all assisted reproductive technologies (ART) refer to the procedure designed to overcome infertility and produce a pregnancy as a direct result of the intervention. In cases where pregnancy cannot be achieved with ART treatments two or more times, it is possible to talk about recurrent ART failure. ART failure may be caused by any step of the IVF process. Microbiota means the sum of microorganisms hosted by each organism. A number of studies have shown that the endometrium has a functional microbiota under physiological conditions. The concept of microbiota, which is new in the literature, is being investigated with repeated ART failures and is claimed to be a factor affecting implantation. We think that the study of the endometrial microbiota is useful in detecting possible endometrial dysbiosis in women with recurrent ART failure, and in understanding the relationship of this dysbiosis with the rectal microbiota due to its close neighborhood and common lymphatic drainage of the gastrointestinal tract.