Bronkoskopik akciğer volüm küçültücü işlem uygulanan hastaların solunum fonksiyonlarının incelenmesi
Investigation of respiratory functions of patients with bronchoscopic lung volume reduction treatment
- Tez No: 641798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK TAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Amfizemli hastalarda hiperinflasyonun azaltılmasında medikal tedaviler ile birlikte akciğer volüm küçültücü cerrahilere alternatif olarak günümüzde bronkoskopik akciğer volüm küçültücü işlemler uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı bronkoskopik işlemler içerisinde sık kullanılan endobronşiyal valf ve coil işlemlerinin hastalar üzerinde solunum fonksiyonlarında olan etkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları kliniğinde Ekim 2017- Ekim 2019 arası KOAH (orta-ağır amfizem) tanısı konulmuş, uygun bronkodilatör tedavi kullanmış ve pulmoner rehabilitasyon tedavisine rağmen semptomatik olan bronkoskopik endobronşiyal valf ve bronşiyal volüm küçültücü sarmal uygulanan ve sonrasında poliklinik takibi yapılan hastalar incelenerek; hastaların dosya ve poliklinik kayıtlarından demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, komorbidite, sigara öyküsü, kullandığı ilaçlar), bireysel olarak uygulanmış mMRC, CAT anketleri, pulmoner rehabilitasyon ünitesi kayıtları, 6 dakika yürüme testi ve tüm solunum fonksiyon testleri incelendi. İşlem öncesi değerleri ile işlem sonrası 3. ve 6. aydaki değerleri istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Bronkoskopik akciğer hacim küçültme işlemi uygulanan 25 hastanın 19' una endobronşiyal valf ve 6' sına endobronşiyal sarmal tedavisi uygulandı. Hastaların 24'ü erkek, 1'i kadındı. Tüm hastaların yaş ortalaması 64,1±7,7 idi. 25 hastanın 23'ünde (%92) sigara öyküsü mevcut olup, ortalama kullanım süresi 51,9±23,5 paket/yıl olarak hesaplandı. 25 hastanın 10'unda (%40) komorbid hastalıkları yok iken, diğer 15 hastada en fazla kardiyak aritmi (n:5) ve hipertansiyonun (n:4) eşlik ettiği izlendi. Perioperatif bir vakada pnömotorax ve bir hastada hemoptizi izlendi, ilk 30 günde 4 hastada (%16) KOAH alevlenme, 2 hastada pnömoni (%8) görüldü. İlk yıl takiplerinde 3 hasta exitus oldu. Hastaların mMRC skorları işlem öncesi ortalaması 3,6±0,5 iken üçüncü ayında mMRC ortalaması 2,8±0,8 (p=0,001) ve altıncı ayda mMRC ortalaması 2,4±1,1 (p=0,003) idi. CAT skorları işlem öncesi ortalaması 25,6±5,9 iken üçüncü ayda CAT ortalaması 20,8±6,1 (p=0,002) altıncı ayda ise CAT ortalaması 18,1±8,2 (p=0,002) idi. 6-DYT ortalamaları başlangıçta 156,1±125,5m iken üçüncü ayda ortalama 103m artışla 316,9±173m (p=0,020), altıncı ayda 160m artışla ortalama 316,9±173m (p=0,002) idi. Hastalarımızın işlem öncesi FEV1 ortalaması 0,71±0,2L iken üçüncü ayda 0,15L artış ile 0,86±0,3L (p=0,005) ve altıncı ayda 0,21L artış ile 0,92±0,4L (p=0,035) idi. FVC ortalamaları işlem öncesi 2,25±0,6L iken üçüncü ayda FVC ortalaması 0,44L artışla 2,69±0,8L (p=0,004) ve altıncı ayda ise 0,5L ortalama artışla 2,75±0,8L (p=0,009) idi. RV ortalama değerleri 4,48±1,1L ve RV yüzdeleri ortalama %191±50 iken, işlem sonrası üçüncü ayda 0,52L(%21,6) azalma ile 3,96±1L (p=0,113) ve %169±39 (p=0,135) idi. İşlem sonrası altıncı aydaki RV ortalama değerleri 0,32L(%11,9) azalma ile 4,16±1,8L (p=0,761) ve %179±73 (p=0,755) idi. RV/TLC oranları ortalaması %66,1±8,3 iken üçüncü ayda %59,3±7,5 (p=0,003) ve altıncı ayda %59,4±13,5 (p=0,083) olarak saptandı. Sonuç: Bronkoskopik akciğer volüm azaltıcı (endobronşiyal valf ve coil) tedavilerin ağır-çok ağır amfizemli KOAH hastalarında, uygun endikasyonlarda ve seçilmiş olgularda kullanılması ile çalışmamızda işlem sonrası ilk altı aylık dönemde spirometrik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı iyilik hali gözlenmiştir. Bu tedavilerin uzun dönem sonuçları da tedavinin etkinliğini belirleyecektir. ANAHTAR KELİMELER: Amfizem, BLVR, EBV, LVRC, Solunum fonksiyon testleri
Özet (Çeviri)
Objective: Bronchoscopic lung volume reduction procedures are currently used as an alternative to lung volume reduction surgeries along with medical treatments in reducing hyperinflation in patients with emphysema. The aim of this study is to investigate the effect of endobronchial valve and lung volume reduction coil treatments, which are frequently used in bronchoscopic procedures, on respiratory functions on patients. Materials and Methods: Patients who diagnosed with COPD (moderate to severe emphysema), used appropriate bronchodilator therapy and were symptomatic despite pulmonary rehabilitation therapy, and underwent bronchoscopic endobronchial valve and lung volume reduction coil between October 2017 and October 2019 at the pulmonology clinic of Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital and then followed up in the outpatient clinic were examined; demographic features (age, gender, comorbidity, smoking history, medications used), individually applied mMRC, CAT questionnaires, pulmonary rehabilitation unit records, 6-minute walk tests and all pulmonary function tests were examined. Pre-procedure values and values at the 3rd and 6th months after the procedure were analyzed with the statistical program. Results: Endobronchial valve treatment was applied to 19 of 25 patients and bronchial lung volume reduction coil treatment to 6 of 25 patients. Twenty-four patients were male and one was female. The mean age of all patients was 64,1±7,7. Twenty-three of twenty-five(%92) patients had a smoking history and the mean was 51,9±23,5 packs/year. While ten of twenty-five patients(%40) doesn't have comorbid diseases, it is observed that five patients are accompanied by cardiac arrhythmia and four patient by hypertension. Perioperative and postoperative acute period, pneumotorax and hemoptysis was observed in patients, although in the first 30 days, four patients(16%) had COPD exacerbation and two patients had pneumonia(8%). During the first year follow-up, three patients exited. While the mean mMRC scores of the patients were 3,6±0,5 before the procedure, the mean mMRC in the third month was 2,8±0,8 (p=0,001) and the mean mMRC in the sixth month was 2,4±1,1 (p=0,003). While the mean of CAT scores before the procedure was 25,6±5,9 , the mean CAT was 20,8±6,1 (p=0,002) in the third month and the mean CAT was 18,1±8,2 (p=0,002) in the sixth month. While 6-MWT averages were 156,1±125,5m initially, it was 316,9±173m (p=0,020) with an average of 103m increase in the third month, and an average of 316,9±173m (p=0,002) with an increase of 160m in the sixth month. While the mean FEV1 of our patients before the procedure was 0,71±0,2L, it was 0,86±0,3L (p=0,005) in the third month with an increase of 0,15L and 0,92±0,4L (p=0,035). While the FVC averages were 2,25±0,6L before the procedure, the FVC average in the third month increased by 0,44L, 2,69±0,8L (p=0,004), and in the sixth month, the average increase was 0,55±0,8L (p=0,009). Mean RV values were 4,48±1,1L and RV percentages averaged 191±50%, at the third month after the procedure, it was 3,96±1L (p=0,113) and 169% (p=0,135), with a decrease of 0,52L(21,6%). The mean RV values in the sixth month after the procedure were 4,16±1,8L (p=0,761) and 179±73% (p=0,755) with a decrease of 0,32L. While the average RV/TLC ratios were 66,1±8,3%, it was 59,3±7,5% (p=0,003) at the 3rd month and 59,4±13,5% (p=0,083) at the 6th month. Conclusion: In our study, bronchoscopic lung volume reduction (endobronchial valve and coil) treatments were used in patients with severe to very severe emphysema in COPD, in appropriate indications and in selected cases, and statistically significant well-being was observed in spirometric parameters in the first six months after the procedure. The long-term results of these treatments will also determine the effectiveness of the treatment. KEYWORDS: Emphysema, BLVR, EBV, LVRC, Respiratory function tests