Nöropatik ağrısı olan hastalarda QST fenotipleri ile fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (FMRI) paternlerinin ilişkisi
Evaluation of the relationship between qst phenotypes and functional magnetic resonance imaging (FMRİ) in patients with neuropathic pain
  1. Tez No: 641797
  2. Yazar: GÖKSEL TANIGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMİN HEPGÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı nöropatik ağrı ile giden servikal radikülopatilerde QST ve fMRG değişikliklerinin ve aralarındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Çalışmanın bir diğer amacı ise QST değerlendirmesine göre hiperaljezik veya hipoestezik olarak belirlenen hastalarda fMRG bulgularında farklılık olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya nöropatik ağrılı(NA) (n:20), nöropatik olmayan boyun-kol ağrılı (NNA)(n:9) ve sağlıklı gönüllüler (n:37) olmak üzere 66 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik ve klinik verileri alındıktan sonra PainDetect (PD) anketi uygulanmış, ardından QST analizi ve toplam 40 hastaya her iki ekstremitenin ayrı ayrı sensoryal olarak uyarımını içeren fMRG tetkiki gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışma sonucunda QST'de ağrı tarifleyen hasta gruplarında QST'nin komponentleri olan CDT(Soğuk tespit eşiği), HDT(Sıcak tespit eşiği), VDT(Vibrasyon tespit eşiği) ve HPT(Sıcak ağrı eşiği) değerlerinde iki ekstremite(ağrılı ve ağrılı olmayan) arasında fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to determine QST and fMRG changes and show their possible relationships in cervical radiculopathy patients with neuropathic pain. Another aim of the study is to evaluate whether there is a difference in fMRI findings in patients who are determined as hyperalgesic or hypoesthetic according to the QST assessment. Materials and methods: 66 participants were included in the study, including neuropathic pain (NA) (n: 20), non-neuropathic neck-arm pain (NNA) (n: 9) and healthy volunteers (n: 37). After obtaining the socio-demographic and clinical data of the participants, the PainDetect (PD) questionnaire was performed, followed by QST analysis and fMRI examination, which included sensory stimulation of both extremities in a total of 40 patients. Results: Analyses between painful and non-painful extremities yielded no differences in CDT (Cold detection threshold), HDT (Hot detection threshold), VDT (Vibration detection threshold) and HPT (Heat pain threshold) with QST, in all groups (p> 0.05).