Ratlarda düzenli ve sürekli egzersizin oksidatif stres ve apoptozise etkisi
Effects of regular and continuous exercise on oxidative stress and apoptosis in rats
  1. Tez No: 641807
  2. Yazar: FATİH ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAUF YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, ratlarda zorlayıcı veya yoğun bir şekilde yapılan akut egzersiz ile düzenli ve sürekli olarak yapılan egzersizin oksidatif stres parametreleri ve apoptozis ile ilişkili Bax ve Bcl-2 protein düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla 35 adet Wistar-Albino ırkı erkek sıçanlardan, her grupta 7 adet olacak şekilde 5 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmazken, diğer dört gruba, her gün 20 derece eğimli koşu bandında 1 saat boyunca 1.5 km/h hızında egzersiz yaptırıldı. Kontrol ve 1.grup 1. günün, 2.grup 7. günün, 3.grup 15. günün ve 4.grup 30. günün sonunda, anestezi altında sakrifiye edildi. Gruplardan iskelet kası ve kan örnekleri alınarak malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) düzeyleri ile katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (Gsh-Px) enzim aktivitesine plazma ve kas dokusunda spektrofotometrik olarak, apoptozisde rol oynayan Bax ve Bcl-2 protein ekspresyon düzeylerine ise kas dokusunda western blot tekniği ile bakıldı. Elde edilen sonuçlara göre, egzersiz grupları kontrol grubuyla kıyaslandığında, iskelet kası MDA düzeylerinde 1. ve 2. grupta anlamlı düzeyde artış (P0,05). Sonuç olarak, düzenli ve sürekli egzersizin oksidatif strese karşı koruyucu etkisinin olduğu ve akut egzersizle tetiklenen apoptozisin düzenli ve sürekli egzersizle baskılanabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of regular and continuous exercise on the oxidative stress parameters and apoptosis related Bax and Bcl-2 protein levels with acute or intense acute exercise in rats. For this purpose, 5 groups of 35 Wistar-Albino male rats were formed, with 7 in each group. While no application was made to the control group, the other four groups were exercised at a speed of 1.5 km / h for 1 hour on a 20 degree incline treadmill every day. Control and Group 1 were sacrificed under anesthesia at the end of Day 1, Group 2, Day 7, Group 3, Day 15 and Group 4 at day 30. Skeletal muscle and blood samples were taken from the groups, malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) levels, catalase (CAT) and glutathione peroxidase (Gsh-Px) enzyme activity spectrophotometrically, Bax and Bcl-2 protein expression levels, which play a role in apoptosis, were evaluated by western blot technique. According to the results obtained, when the exercise groups are compared with the control group, there was a significant increase (P 0.05). As a result, it was concluded that regular and continuous exercise has a protective effect against oxidative stress and apoptosis triggered by acute exercise can be suppressed by regular and continuous exercise.