Kombine elektromanyetik alana maruz kalan yaşlı ratlarda egzersizin muskuloskeletal sistem üzerindeki etkisi
The effect of exercise on musculoskeletal system in elderly rats exposed to combined electromagnetic field
- Tez No: 832426
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BAŞKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamız, kombine elektromanyetik alana (EMA) maruz kalan yaşlı ratlarda, egzersizin muskuloskeletal sistem üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmamızda kullanılan 32 adet erkek, yaşlı Wistar albino rat, her grupta 8 rat olacak şekilde; kontrol, egzersiz, EMA, EMA+egzersiz grubu olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Maruziyet uygulanacak olan ratlar kafes başına iki rat olacak şekilde sekiz kafese ayrılmış ve ratlara egzersiz yaptırılan süre haricinde sürekli olarak 2,45 ve 2,1 Gigahertz (GHz) kombine EMA uygulanmıştır. Egzersiz ve EMA+Egzersiz grubundaki ratlar, motorlu rat koşu bandında 20 m/dk hızında 30 dakika/gün, 5 gün/hafta, 25 seans aerobik egzersize tabi tutulmuştur. Ratlar 33. gün sonunda sakrifiye edilmiştir. Deney sonunda rat kemik dokusuna histopatolojik, immünohistokimyasal, genetik analizler; Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizi ve 3 nokta bükme testi yapılmıştır. Kas dokusu histopatolojik olarak değerlendirilmiş ve serum biyokimyasal analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, Demir elementinin egzersiz grubunda diğer tüm gruplardan yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of exercise on the musculoskeletal system in elderly rats exposed to the combined electromagnetic field (EMF). Thirty two male, elderly Wistar albino rats used in our study, 8 rats in each group; divided into four groups as Control, Exercise, EMF, EMF+Exercise group. The rats to be exposed were divided into eight cages with two rats per cage, and 2.4 and 2.1 Gigahertz (GHz) combined electromagnetic radiation was applied to the rats continuously, except for the period of exercise. The rats in the Exercise and EMF+Exercise groups were subjected to 25 sessions of aerobic exercise for 30 minutes/day, 5 days/week, at 20 m/min speed on a motorized rat treadmill. Rats were sacrificed at the end of the 33rd day. At the end of the experiment, histopathological, immunohistochemical, genetic, Scanning Electron Microscope (SEM) analyses and, 3-point bending tests were performed. Muscle tissue was evaluated histopathologically and, serum biochemical analysis was performed. According to the results of the study, it was determined that the Fe element was higher in the exercise group than in all other groups (p0.05).