Kefalet sözleşmesinde eşin rızası
Consent of the spouse in the bail agreement
- Tez No: 641835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Kefalet sözleşmesi, kefilin alacaklıya karşı, borçlunun borcunu ifa etmemesinin sonuçlarından kişisel olarak sorumlu olmayı üstlendiği sözleşmedir. Alacaklı ile kefil arasında kurulan kefalet sözleşmesi, alacaklının borçludan olan alacağının güvence altına alınması için yapılır. Bu nedenle kefalet sözleşmesi güvence sağlama amacı güden bir sözleşmedir. Ticari hayatın ve bankacılık sektörünün gelişmesiyle birlikte uygulamada sık karşılaşılan kefalet sözleşmesi, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 581 ile 603. maddeleri arasında düzenlenmiştir. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte en önemli değişiklikler kefalet hükümlerinde olmuştur. Kanun koyucu çoğu kez herhangi bir karşılık elde etmeden yükümlülük altına giren kefili korumak amacıyla şekil kuralları öngörmüş bu sayede kefilin yeteri kadar düşünmeden sorumluluk üstlenmemesi arzulanmıştır. Öte yandan kanun koyucu evli kişinin kefil olabilmesini ailenin korunması amacıyla eşinin rızasına bağlı kılmıştır. Bu sayede kefaletin getireceği ekonomik tehlikeye eşlerin tek başına karar vermesi engellenmiştir. Bununla birlikte ticari hayatı sekteye uğratmamak amacıyla eşin rızası koşuluna bazı istisnalar getirilmiştir. TBK'nın 603. maddesiyle kefaletin şekline, kefil olma ehliyetine ve eşin rızasına ilişkin hükümlerin, gerçek kişilerce kişisel güvence verilmesine ilişkin olarak başka ad altında yapılan sözleşmelere de uygulanacağı hüküm altına alınmış, bu sayede kefili ve aileyi koruyucu hükümlerin aşılmasının önü kapatılmıştır. Bu çalışmada öncelikle hak ve fiil ehliyeti kavramları ele alınmış, gerçek kişilerin fiil ehliyeti bakımından sınıflandırılmasına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde kefalet sözleşmesinin hükümleri bir bütün olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda kefalet sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, özellikleri, geçerlilik şartları, türleri, kefilin sorumluluğunun kapsamı, kefil ile alacaklı arasındaki ilişkiler, kefil ile borçlu arasındaki ilişkiler ve kefalet sözleşmesinin sona erme halleri açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise eşin rızası kavramı üzerinde durulmuştur. Bu doğrultuda ilk olarak eşlerin hukuki işlem özgürlüğüne değinilmiş, bu özgürlüğe yönelik getirilen sınırlamalar açıklanmıştır. Ardından kefalet sözleşmesinde eşin rızası koşulu özel olarak ele alınmış, eşin rızası koşuluna getirilen istisnalar incelenmiştir. Çalışma boyunca yeri geldikçe öğretideki görüşlere değinilmiş, konunun uygulamada ne şekilde ele alındığının anlaşılabilmesi için yargı kararlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contract of surety is the contract that the guarantor takes personal responsibility towards the creditor as a result of the debtor's failure to pay the debt. The contract of surety between the creditor and the guarantor is signed in order to secure the debt of the creditor. For this reason, the contract of surety is a contract that aims to provide assurance. The contract of surety, which can be encountered in all areas of daily life, especially in banking, is arranged between 581 and 603 articles of the Turkish Code of Obligations numbered 6098.With the enforcement of the Turkish Code of Obligations numbered 6098, the most important changes were in the surety provisions. The legislator has often envisaged formal rules in order to protect the guarantor, who is under obligation without any interest, so that the guarantor is not expected to take responsibility without thinking enough. On the other hand, the legislator stipulates the consent of spouses in order to protect family when a guarantor is a married one. In this way, spouses' decision-making alone was prevented against the economic danger posed by surety. However, in order not to disrupt commercial life, some exceptions have been made to the condition of the spouses' consent. Article 603 of the Turkish Code of Obligations stipulates that the provisions regarding the form of surety, the capacity to be guarantor and the consent of the spouse will also apply to contracts made under a different name for personal assurance by natural persons; in this way, it is prevented to overcome the guarantor and family protective provisions. In this study, firstly, the capacity to have rights and capacity to act are discussed, and explanations about the classification of real persons in terms of the capacity to act are included. İn the second part, the provisions of the surety contract are considered. In this context, the definition, legal nature, characteristics, validity conditions, types, scope of the surety, the relationship between the surety and creditor, the relationships between the surety and debtor, and the expiration of the surety agreement are explained. The concept of spouses' consent is emphasized in the third part. Accordingly, the legal transaction freedom of spouses was mentioned firstly; then the restrictions imposed on this freedom were explained. Afterwards, the condition of spouses' consent in the surety contract was handled specially and exceptions to the consent of the spouses were examined. Throughout the study, the views in the doctrine have been mentioned when needed and judicial decisions have been used in order to understand how the subject has been handled in practice.