Kefalet sözleşmesinde eşin yazılı rızası ve aval bakımından uygulanması
The written consent of the spouse in the suretyship contracts and it's implementation in terms of aval
  1. Tez No: 673301
  2. Yazar: BEGÜM YOZGATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kişisel teminat vermeye yönelik sözleşmelerden biri olan kefalet sözleşmesi için Türk Borçlar Kanunu'nda özel düzenlemeler bulunmaktadır. Türk Borçlar Kanunu'nun 584. maddesi uyarınca mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça evli kişiler ancak diğerinin yazılı rızası ile kefil olabilmektedir. Türk Borçlar Kanunu'nun 603. maddesi uyarınca da kefaletin şekline, kefil olma ehliyetine ve eşin rızasına ilişkin hükümler, kişisel güvence verilmesine ilişkin olarak gerçek kişiler tarafından başka ad altında yapılan sözleşmelere de uygulanır. Yasalarda şekil kuralları ve uygulanacak hükümleri belirli olan, gerçek kişiler tarafından kişisel güvence verilerek yapılan sözleşmelerin, Türk Borçlar Kanunu madde 603 kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği tartışmalıdır. Çalışmamızda esas itibariyle bunlar içerisinde en tartışmalı türlerden biri olan aval bakımından kefalet sözleşmesinde eş rızası alınmasına yönelik düzenlemenin uygulanıp uygulanmayacağını araştırılmıştır. Bu itibarla öncelikle kefalet sözleşmesinde ehliyete ilişkin düzenlemeler ile eş rızasına ilişkin düzenlemeler incelenmiş ve eş rızasının hukuki niteliği tartışılmıştır. Akabinde Türk Borçlar Kanunu madde 603 düzenlemenin kapsamı ile aval incelenmiştir. Son olarak da çalışmamızın esas konusu öğretide ve Yargıtay kararlarında mevcut farklı görüşler kapsamında ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are special regulations in the Turkish Code of Obligations for the suretyship contracts which is one of the contracts for providing personal guarantee. Acording to article 584 of the Turkish Code of Obligations unless there is a separation decision given by the court or unless there is a legal right to live separately, married persons can only become surety with the written consent of the other. In accordance with Article 603 of the Turkish Code of Obligations, the provisions regarding the form of suretyship, the capacity to be a surety and the consent of the spouse are also applied to the contracts made by real persons under another name regarding the granting of personal assurance. It is controversial whether the contracts made by real persons, whose formal rules and provisions to be applied are determined in the laws, will be evaluated within the scope of Turkish Code of Obligations Article 603. In our study, in terms of aval, which is one of the most controversial types among these, it was investigated whether the written consent of the spouse in the suretyship contracts could be applied. First of all, the regulations on competence in the suretyship contracts and the regulations on spouse consent were examined and the legal nature of spouse consent was discussed. Subsequently, aval was examined with the scope of the regulation, article 603 of the Turkish Code of Obligations. Finally, the main subject of our study was evaluated within the scope of the different opinions present in the doctrine and the Supreme Court decisions.