Garîbu'l-Kur'ân çalışmaları ve arap diline katkıları
Studies of Gharib Al-Qur'an and their contributions to The Arabic language
- Tez No: 641854
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SANCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Allah tarafından insanlara hidâyet rehberi olarak gönderilen Kur'ân'ın doğru anlaşılabilmesi onun dili olan Arapçayı iyi bilmekle mümkündür. Kur'ân dilini bilmek ise onun müfredâtını, kelimelerinin yapı ve formunu, sözdizimini ve edebî üslûbunu bilmeye bağlıdır. Arap kelâmının özü ve kaynağı, onu anlamanın vasıtası olan Kur'ân müfredâtına vâkıf olmanın bir yönü de ondaki garîb lafızların anlamlarının bilinmesidir.“Garîbu'l-Kur'ân Çalışmaları ve Arap Diline Katkıları”isimli bu çalışmanın amacı Kur'ân'ın nüzûlü ile beraber Hz. Peygamber'in (sav) Kur'ân âyetlerindeki bazı kelimeleri açıklamasıyla başlayan, sahâbe döneminde ilk mahsulleri ortaya çıkan ve özellikle İslâm fetihleri neticesinde Arap olmayan milletlerin Müslüman olmasına bağlı olarak önem kazanan ve sayıları artan Garîbu'l-Kur'ân eserlerinin telif amacı, garîb kelimeleri açıklama yöntemi ve tarihi süreç içerisinde bir ilim olarak ortaya çıkışı ve gelişmesi hakkında bilgi vermek ayrıca bu alanda yazılan eserlerin lügat, sarf, nahiv, belâgat gibi dil ilimleri başta olmak üzere tefsir ve hadis ilimlerine katkılarını somut örneklerle ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Understanding the Qur'an, which is sent as a guide to mankind by Allah, is only truly possible by knowing the Arabic language that it has been revealed in. Knowing the language of the Qur'an depends on the knowledge of its curriculum, the structure and form of its words, as well as its syntax and literary style. An important aspect of having a good grasp of the Qur'anic curriculum, which is the essence, source, and means of understanding the Arabic language, is the knowledge of the meaning of abstruse Qur'anic terms, i.e., Gharib al-Qur'an. The aim of this study, titled“Gharib al-Qur'an Studies and Their Contributions to the Arabic Language”, is to give an overview of the purpose of writing, the method of explaining the abstruse terms, and the historic emergence as a science and the development of Gharib al-Qur'an studies – which started with the revelation of Qur'an and concomitantly with the prophet's explanation of some words in the verses of the Qur'an, gave its first crop during the period of the Companions, and especially gained importance and increased in number due to spread of Islam in non-Arab nations as a result of Muslim conquests – and furthermore to demonstrate the contributions of works written in this field to the sciences of Tafsir and Hadith, in particular to linguistic sciences such as Lügat, Sarf, Nahiv, and Belagat by establishing concrete examples.