Kolorektal kanser patogenezi üzerinde rezistin gen polimorfizminin etkisinin değerlendirilmesi
Effect of resistin gene polymorphism on the pathogenesis of colorectal cancer
  1. Tez No: 641855
  2. Yazar: YİĞİT DÜZKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOYKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Kolorektal kanser dünya üzerinde özellikle gelişmiş ülkelerde görülen ve yüksek mortalite oranına sahip olan önemli bir sağlık sorunudur. Semptomatik hale geldiğinde genellikle ileri evrededir ve bu aşamaya geldiğinde prognoz ile sağkalım olumsuz etkilenmektedir. Bu yüzden hangi bireylerin hastalığa daha yatkın olduğunun anlaşılması önem kazanmaktadır. Hastalığın oluşumunda çevresel faktörlerle bireysel özellikler beraber yer almaktadır. Obezite birçok kanser tipinde olduğu gibi kolorektal kanser patogenezinde de suçlanmaktadır. Son yıllarda giderek gelişen genotiplendirme çalışmaları sayesinde obezite ile ilişkili gen polimorfizmleri ve kolorektal kanser oluşumu arasında ilişki kurulmaya çalışılmaktadır. Rezistin geninin C-420G promotor bölgesinin de malignite gelişiminde önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Amaç: Çalışmamızın amacı rezistin C-420G polimorfizmi ile kolorektal kanser gelişme riskini ve prognozu üzerindeki potansiyel etkisinin prospektif olarak araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde kolorektal kanser tanısı alan 123 hasta ve demografik özellikleri bunlarla uyumlu olan, ailesinde kanser öyküsü bulunmayan 79 sağlıklı birey prospektif olarak dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol gruplarından alınan kan örnekleri İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Moleküler Tıp Anabilim Dalı'na ulaştırılmış ve burada rezistin C-420G polimorfizmi PCR-RFLP tekniği ile genotiplendirilip hastaların demografik özellikleri, biyokimyasal bulguları, tümör özellikleri ile kolorektal kansere yakalanma riski ve prognozuyla arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan 123 kolorektal kanser hastasında rezistin C-420G promotor bölgesinin CC,CG,GG genotiplerine ait yüzdeleri sırasıyla %43.1, %49.6 ve %7.3 olarak saptanmıştır. Aynı genotiplere ait yüzdeler kontrol grubunda sırasıyla %39.2, %45.6 ve %15.2 olarak bulunmuştur. Genotip dağılımı açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Hastaların cinsiyet, biyokimyasal bulgular ve tümör özellikleri gibi parametrelerinde de genotip dağılımı açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Tartışma: Bugüne kadar yapılan birçok çalışmada rezistin C-420G polimorfizmi ile çeşitli hastalıklar arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Obezitenin etyopatogenezde önem kazanmasıyla birlikte kolorektal kanserli hastalarda da çalışmalar başlamıştır. Çalışmamızda istatistiksel olarak anlamlılık saptanmamakla birlikte sonuçlarımız GG genotipinin azalmış risk ile birlikte olabileceğini düşündürmüştür. Bu çalışma Türk popülasyonunda yapılan ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. İstatistiksel olarak anlamlı sonuçlar için daha yüksek hasta ve sağlıklı birey sayılı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Colorectal cancer continues to be an important health problem with high mortality rates and especially seen in developed countries. When it becomes symptomatic, it is usually at high stages which effects prognosis and survival rates adversely. Because of these facts, it is important to identify the individuals who are more susceptible to the disease. Environmental factors contribute to the pathogenesis with individual factors. Obesity is accused in colorectal cancer pathogenesis such as in many other cancer types. In the recent years, with the improvements in genotyping, a possible relationship between obesity-related gene polymorphisms and colorectal cancer has been studied. The promoter region C-420G of resistin gene is thought to have an important role in the development of malignancy. Aim: Our aim is to evaluate the possible effect of resistin C-420G polymorphism on the risk and prognosis of colorectal cancer, prospectively. Material and method: One hundred and twenty three colorectal cancer patients that had been diagnosed at Istanbul Training and Research Hospital General Surgery Clinic and 79 healthy individuals with similar demographic characteristics and negative family history were included in the study. Blood samples were genotyped by PCR-RFLP technique in Istanbul University Institute of Experimental Medicine Molecular Medicine Department and the relationship between resistin C-420G polymorphism and demographic characteristics, biochemical results, tumor features, the risk and prognosis of colorectal cancer is evaluated. Results: In 123 colorectal cancer patients, the rates of CC,GC,GG genotypes of resistin C-420G promoter region were found to be 43.1%, 49.6% and 7.3% respectively. The rates of the same genotypes of the individuals in the control group were found to be 39.2%, 45.6% and 15.2% respectively. There was not a statistically significant difference found in genotype distribution between patient and control groups (p>0.05). There was not also a statistically significant difference among patients in means of gender, biochemical findings and tumor characteristics (p>0.05). Discussion: The relationship between resistin C-420G polymorphism and various diseases has been evaluated in many studies so far. With the increased importance of obesity in etiopathogenesis, the studies have been focused on colorectal cancer patients. According to our results, although we could not find statistically significant results, GG genotype may be associated with decreased colorectal cancer risk. Our study is important because it is the first one that has been carried out in Turkish population so far, but we think that higher patient and control numbers are needed for statistically significant results.