Kolon kanserinde MnSOD ve GPX1 gen anlatımlarının incelenmesi
Investigation of MnSOD and GPX1 gene expressions in colon cancer
  1. Tez No: 641866
  2. Yazar: İHSAN NALKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ARZU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kanser, insanlarda görülme sıklığı ve ölüme sebep olma oranı bakımından hızlı bir şekilde yükselen bir hastalık grubudur. Kolon kanseri (KK), dünya genelinde en yaygın üçüncü kanser türüdür. Ayrıca; kolon kanseri, ölüme neden olması bakımından dördüncü sırada yer almaktadır. Özellikle gelişmiş toplumlarda daha sık karşılaşılan kolon kanseri vakalarının çoğu sporadik olarak ortaya çıkar. Kolon kanserinin meydana gelmesinde genetik ve çevresel faktörler başta olmak üzere birçok multifaktöriyel sebep rol oynayabilir. Kolon kanserinin meydana gelişinde kritik rol oynayan etkenlerden biri de oksidatif strestir. Manganez süperoksid dismutaz (MnSOD) ve glutatyon peroksidaz 1 (GPX1) antioksidan enzimleri oksidatif dengenin sağlanmasında ve korunmasında kritik bir öneme sahiptir. Birçok çalışmada, MnSOD geninin kötü huylu tümörlerde genellikle düşük seviyede ifade edildiği, ancak yumurtalık kanserini de içine alan bazı kanser türlerinde ise MnSOD ifadesinin yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, farklı tümör tipleri arasında GPX1 ve diğer antioksidan genlerin ifade seviyelerinin ise değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Bu iki enzimin çeşitli kanser türlerinde muhtemel etki mekanizmalarının tespit edilebilmesi için daha geniş çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, qRT-PCR tekniği kullanılarak; oksidatif strese karşı savunmada kritik öneme sahip olan MnSOD ve GPX1 gen ifade seviyelerinin kolon kanseri hastalarında belirlenmesi ve kolon kanseri ile MnSOD ve GPX1 gen ifade seviyelerinin arasındaki ilişkinin tümörlü ve normal dokularda klinik ve prognostik değerlendirmeler ile birlikte karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlarda, kolon kanseri hastalarında GPX1 geninin normal dokuda tumor dokusuna göre yaklaşık 2 kat daha fazla ifade edildiği ve istatistiksel olarak anlamlılık seviyesine ulaştığı tespit edilmiştir (p=0,045). Ayrıca; GPX1 geninin lenfatik invazyon bulunan tümör dokularında lenfatik invazyon bulunmayan tümör dokularına kıyasla 1,9 kat daha az ifade edildiği gözlenmiş ve istatistiksel olarak anlamlılık tespit edilmiştir (p=0,04). MnSOD geninin tümör dokusunda normal dokuya göre yaklaşık 1,13 kat daha az ifade edildiği gösterilmiştir. Ancak; istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir (p>0,05). Bu sonuçlar, MnSOD ve GPX1 gen ifade seviyelerindeki farklılıkların kolon kanserinin oluşumunda kritik rol oynayabileceği izlenimi elde etmemize neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer is a group of diseases which is rising quickly regarding to incidence and death rates in humans. Colon cancer is the third most common malignancy and is the fourth leading cause of death worldwide. Colon cancer is reported to be the most frequently diagnosed cancer in both women and men in developed countries which mostly seem to arise sporadic. Multiple elements such as genetic and environmental factors play a role on the development of colon cancer. One of these factors playing a critical role in colon cancer development is oxidative stress. Antioxidant enzymes, Manganese superoxide dismutase (MnSOD) and glutathione peroxidase 1 (GPX1), are crucial in regulating oxidative balance and its stabilization. Most studies showed that low expression levels of MnSOD gene are reported to be found in malignant tumors, while certain cancer types including ovarian cancer express high levels of MnSOD. Furthermore, expression levels of GPX1 and other antioxidant genes vary between different tumor types. Possible mechanisms of action of these two enzymes in various cancers need further investigation. In this study, we aimed to determine expression levels of MnSOD and GPX1 genes, that maintain protection against oxidative stress, in colon cancer patients using qRT-PCR. Relationship between expression levels of MnSOD and GPX1 genes in normal and tumor tissues associated with clinical and prognostic aspects was also aimed to investigate. The results of our study showed that GPX1 gene expression were found to be statistically significantly different (two-fold greater in normal tissue; p < 0.05) between normal and tumor tissue. Furthermore, 1.9 fold less expression of GPX1 gene was detected in tissues with lymphatic invasion compared to tissues without lymphatic invasion (p < 0.05). Although no statistically significant difference was found, there were 1.13 fold-change in the expression between MnSOD gene expression of tumor and normal tissue (p>0.05). Our findings demonstrated that differential expression levels of MnSOD and GPX1 genes could play a critical role in the development of colon cancer.