Sonlu devirli grupların birim grafları
Identity graphs of finite cyclic groups
  1. Tez No: 641871
  2. Yazar: YAKUP KIRĞIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE FEYZA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada sonlu devirli grupların birim grafları göz önüne alınmıştır. Sonlu devirli grupların birim grafları grupta tersi kendisi olan elemanların alt kümesi ve tersi kendisinden farklı elemanların alt kümesi ile ilişkili olarak incelenmiştir. Bu alt kümelerin özellikleri kullanılarak sonlu devirli grupların birim graflarındaki üçgen sayısı ve kenar sayısı belirlenmiştir. Ayrıca birim grafların Schultz, Gutman, birinci Zagreb, ikinci Zagreb, Wiener ve Harary indeksleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, identity graphs of finite cyclic groups are considered. The identity graphs of finite cyclic groups are examined regarding to the subset of self-inverse elements and the subset of mutual inverse elements in a group. By using the features of these subsets the number of triangles and the number of edges in the identity graphs of finite cyclic groups are determined. Furthermore, Schultz, Gutman, first Zagreb, second Zagreb, Wiener and Harary indices are computed for identity graphs.