Termik santral civarında yetiştirilen koçlardaki ağır metal düzeyleri ile bazı üreme özellikleri, oksidatif stres ve testiküler apoptozis arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between heavy metal levels and several reproductive characteristics, oxidative stress and testicular apoptosis in rams grown around thermal power plants
- Tez No: 641887
- Danışmanlar: PROF. DR. GAFFARİ TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada termik santrale uzak ve yakın bölgelerde yetiştirilen koçların serum ve testis dokularındaki ağır metal düzeyleri, serum steroid hormon düzeyleri, epididimal spermatolojik özellikleri, doku oksidatif stres belirteçleri, testis histolojisi ve testiküler apoptozis düzeyindeki değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Afşin-Elbistan Termik Santrali'ne uzak [250 km yarıçap uzaklığı, Grup 1 (kontrol), n=25], orta düzeyde yakın (20 km yarıçap uzaklığı, Grup 2, n=25) ve en yakın (10 km yarıçap uzaklığı, Grup 3, n=25) bölgelerde doğup büyüyen toplam 75 adet 12-15 aylık Akkaraman koç kullanıldı. Kesim için mezbahaya getirilen hayvanlardan kan ile testis ve epididimis dokuları alındı. Kan ve testiste ağır metal düzeyleri, serum testosteron, östradiol ve DHEAS düzeyleri, testiküler ve kauda epididimal oksidatif stres düzeyleri, kauda epididimal spermatolojik parametreler, testiküler histopatolojik ve apoptotik değişimler incelendi. Tüm gruplarda serum Cd, Hg ve Pb düzeyleri minimum ölçüm değerinin altında kaldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the changes in heavy metal levels in serum and testicular tissue, and serum steroid hormone levels, epididymal spermatological characteristics, tissue oxidative stress markers, testicular histology and testicular apoptosis level in rams raised in remote and near regions of the thermal power plant. For this purpose, a total of 75, 12-15 months old, Akkaraman rams, which were born and grown in regions far from [250 km radius distance, Group 1 (control), n = 25], near at medium level (20 km radius distance, Group 2, n = 25) and the nearest (10 km radius distance, Group 3, n = 25) to Afşin-Elbistan Thermal Power Plant, were used. The blood along with testis and epididymis tissues were taken from the animals brought to the abattoir for slaughter. Heavy metal levels in the blood and testicles; testosterone, estradiol and DHEAS levels in serum; testicular and cauda epididymal oxidative stress levels; cauda epididymal spermatological parameters; testicular histopathological and apoptotic changes were examined. Serum Cd, Hg and Pb levels remained below the minimum detectable value in all groups.