Orlicz fonksiyonu yardımıyla tanımlanan aralık sayı dizilerinin yeni bir sınıfı ve uygulamalar
On a new class of interval number sequences defined by Orlicz function and applications
  1. Tez No: 641888
  2. Yazar: ZEYNEP TOPRAKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ESİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışmasında Orlicz fonksiyonu yardımıyla aralık dizi uzaylarının yeni bir sınıfını tanımlayarak bu uzayın çeşitli topolojik ve cebirsel özellikleri incelemek ve uygulamaları ile birlikte -yakınsaklığı hakkında çalışmaktır. Literatürde 1950'li yıllardan itibaren nümerik analizin bir alt kolu olarak çalışılmaya başlanan aralık sayıları ve son yıllarda çalışılmaya başlanan aralık sayı dizi uzayları ve orijinal olarak Orlicz fonksiyonu yardımıyla aralık sayı dizilerinin yakınsaklığı hakkında bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, with the help of Orlicz function, it is aimed to define a new class of range array spaces and to examine various topological and algebraic properties of this space and to work on -convergence together with its applications. In the literature, there will be a study on the number of intervals that have been studied as a sub-branch of numerical analysis since the 1950s, and the range number sequence spaces that have been studied in recent years and the -convergence of interval number sequences originally with the help of the Orlicz function.