Akıllı şebekelerde risk analizi
Risk analysis of smart grids
  1. Tez No: 641914
  2. Yazar: İLTER ŞAHİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN MENLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Akıllı şebekeler, kompleks sistemler olması sebebiyle, yeni bir takım önemli riskler barındırmaktadır. Bu yüzden, akıllı şebekelerin risk yönetiminin önemi daha fazla artmakta ve risklerin bilimsel bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, akıllı şebekelerde yer alabilecek risklerin için detaylı bir Risk Değerlendirme Endeks çerçevesi oluşturulmuş, bu çerçevede oluşturulan riskler ayrı başlıklar halinde Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) Yöntemlerinden biri olan Chang'ın Genişletilmiş Analiz Metodu ile çözümlenerek sistemdeki en riskli ve risksiz noktalar belirlenmiştir. Uygulamada oluşturulan karşılaştırma matrislerinin tutarlılık oranları kontrol edilerek, bulunan değerlerin doğruluğu test edilmiştir. Ayrıca, kullanılan üç farklı metodun (Chang, Geliştirilmiş Entegral Değer, Kuadratik Ortalama) karşılaştırılmaları yapılarak aralarındaki farklar anlatılmıştır. Güvenlik riskleri ve Teknolojik riskler, ana risk başlıkları arasında, sırasıyla %33'lük ve %29'luk oranlarıyla, en önemli risk başlıkları olarak bulunmuştur. Elektrik arzı güvenliği ise, ara risk grupları arasında, uygulanan üç yöntemde de en riskli başlık olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In smart grid systems, a comprehensive risk analysis is required to be able to transfer supply of energy continuous and secure. In this study, an advanced, multiple and detailed Risk Assessment Index Framework has been established for a smart grid system. Risks are constituted as Financial, Security, Environmental, Technological and Management Risks. The significance of the risks are determined by using Chang's Fuzzy Analytic Hierarchy Process (BAHP) Method, Enhanced Integral Value and Quadratic Mean Method. Security risks and Technological risks were found to be the significant risk titles, with 33% and 29%, respectively. Electricity supply security was obtained as the most risky title among other sub-risk groups in all three methods