Erbiyum katkılı fiber optik yükselteçlerde yazılım tabanlı kazanç kontrolü
Software based gain control in erbium-doped fiber amplifier
  1. Tez No: 641915
  2. Yazar: ÖZCAN AKÇEŞME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, C bant bölgesinde çalışan erbiyum katkılı fiber yükselteçlerin (EKFY) kazançlarının otomatik kontrolü sağlanmış olup minimum kazanç salınım değerleri elde edilmiştir. Bu amaçla, C bant bölgesinde çalışan bir EKFY tasarlanıp, bu EKFY'yi kontrol edecek olan elektronik kontrol devresi ve bilgisayar üzerinden kontrolünü sağlayacak yazılımlar gerçekleştirilmiştir. EKFY'lerin optik kazanç spektrumları C bant bölgesinde doğrusal olmayan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle optik yükselteç zinciri kullanıldığında yani art arda yükseltmeler yapıldığında dalga boylarında elde edilen toplam kazanç değerleri farklılık gösterecektir. Bunun sonucu olarak kimi dalga boyları alıcı tarafa ulaşamadan zayıflayacaktır. EKFY'lerde dinamik kazanç değeri pompa lazerin gücü kontrol edilerek sağlanır. Pompa lazerlerin kontrolü ise akım ve sıcaklıktan oluşan iki parametreye bağlı olarak gerçekleşir. Bu tezin üzerinde önemle durulan en yoğun çalışılan konulardan birisi de bu lazerlerin kontrol edilmesi olmuştur. Yapılan deneysel çalışmalarda ayarlanabilir lazer kaynağı, optik spektrum analizörü ve pompa lazer kontrol cihazlarından oluşan otomatik kazanç sistemini tümleşik halde kontrol edebilmek için bilgisayar yazılımları gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, automatic control of the gains of the erbium doped fiber amplifiers (EDFA) operating in the C band region was achieved and minimum gain emission values were obtained. For this purpose, an EDFA operating in the C band region has been designed, and the electronic control circuit that will control this EDFA and software to control it over the computer have been realized. Optical gain spectra of EDFA have a nonlinear structure in the C band region. Therefore, the total gain values obtained in wavelengths will differ when using the optical amplifier chain, i.e. when successive amplification are made. As a result, some wavelengths will weaken before reaching the receiving side. In EDFAs, the dynamic gain value is achieved by controlling the power of the pump laser. The control of the pump lasers takes place depending on two parameters consisting of current and temperature. One of the most intensively studied topics that is emphasized in this thesis is the control of these lasers. In the experimental studies, computer software has been implemented to control the automatic gain system consisting of tunable laser source, optical spectrum analyzer and pump laser control devices integratedly.