Öğretmen liderliği eğitim programının öğretmenlerin öğretmen liderliği becerilerine etkisi
The effect of education program of teacher leadership on teacher leadership skills of teachers
- Tez No: 641928
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada Lider Öğretmen Yetiştirme Programının içerdiği etkinliklerin öğretmenlere, öğretmen liderliği davranışlarının kazandırılması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca katılımcıların düzenlenen etkinliklerle ilgili görüşlerini de incelemektedir. Araştırmada, deneysel desen türlerinden ön test – son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Ayrıca, deney grubundaki katılımcıların uygulama hakkındaki görüşlerini tespit etmek amacıyla nitel veri toplanmıştır. Araştırma; 2018–-2019 eğitim öğretim yılında, Konya ili merkez ilçelerindeki okullarda görev yapan gönüllü öğretmenler ile yürütülmüştür. Deney grubunda 15 ve kontrol grubunda 15 olmak üzere toplam 30 öğretmen çalışma grubunda yer almıştır. Araştırmada veriler,“ Lider Öğretmen Yetiştirme Programı”ve“ Uygulama Değerlendirme Formu ”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma sonunda, Lider Öğretmen Yetiştirme Programının uygulandığı deney grubundaki katılımcıların öğretmen liderliği toplam puanı ve tüm alt boyutlarındaki puanları ile herhangi bir uygulamanın yapılmadığı kontrol gurubundaki katılımcıların puanları arasında anlamlı yönde bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca deney gurubundaki katılımcıların Lider Öğretmen Yetiştirme Programındaki etkinliklere karşı olumlu görüşler gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of activities implemented in the Teacher Leadership Training Program on making it possible for teachers to acquire teacher leadership behaviors were analyzed. In addition, the views of the participants on the activities which were organized were analyzed as well. The pretest-posttest control group experimental design among the experimental design types was used. In addition, qualitative data were collected to determine the views of the participants in the experiment group on the implementation. The study was carried out with volunteering teachers who were working in schools in the central districts of the city of Konya in the 2018–-2019 academic year. A total of 30 teachers, 15 of whom were in the experiment and 15 of whom were in the control group were included in the study group. The data were obtained through the“Teacher Leadership Training Program”and“Implementation and Evaluation Form.”As a result of the study, it was seen that there was a significant difference between the teacher leadership total scores of the participants in the experiment group on which the Teacher Leadership Training Program was teacher implemented and their scores in all the sub-dimensions and the scores of the participants in the control group in which no implementation was carried out. In addition, it was concluded that the participants in the experiment group have positive views on the activities in the Teacher Leadership Training Program.