A micro-analytic investigation into EFL teachers' language test item reviewing interactions
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin dil sınav sorularını inceleme etkileşimlerinin mikro-çözümleme yoluyla incelenmesi
  1. Tez No: 641929
  2. Yazar: HÜMEYRA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 597
Özet
Bu çalışma Konuşma Çözümlemesi (KÇ) kullanarak müfredata dayalı dil sınavlarının oluşturulmasına, daha belirgin olarak madde inceleme (Mİ) aşamasına etkileşimsel bir bakış açısı getirmektedir. Türkiye'de bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda gerçekleşen Mİ oturumlarının video kayıtlarından (25 saat) oluşan bir veritabanı kullanılarak, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin öğrencileri için hazırlanmış olan dil sınav sorularını sınavcı ile birlikte etkileşim yoluyla nasıl inceledikleri araştırılmıştır. Sınavcı ise okulun sınav biriminde görevlendirilmiş öğretmenlerden birisidir ve sınavı hazırlayan kişidir. KÇ ilkeleri doğrultusunda verinin ilk analizi etkileşimlerin daha çok problemli maddelere odaklandığını ve bunların tekrarlayan üç aşamadan oluştuğunu göstermiştir; (1) problemi belirleme (PB), (2) değişiklik önerme (DÖ), ve (3) değişikliği gözden geçirme (DG). Yapılan mikro-analizler ortaya çıkan bu üç aşamanın genel yapısal düzeni için modeller sağlamış, sınav maddesine yönelik karşılıklı anlaşılabilirliği ve ortak karar vermeyi sağlayan yaygın etkileşimsel eylemleri ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlerin ayrıca sınav maddelerini işbirliği içinde inceleyip düzeltirken konuşma yoluyla çeşitli sınav hazırlama ilkelerine yönelim gösterdikleri bulunmuştur. Buna ek olarak, katılımcıların Mİ görevinde ortak sorumluluk ve eşit katılımını gösteren açık kanıtlar olmasına rağmen etkileşimler katılımcıların kurumsal rol dağılımına bir yönelim sergilemiştir. Bu çalışmanın dil sınavlarına ve öğretmenler arasında gerçekleşen kurumsal konuşmalara yönelik yapılmış KÇ çalışmalarına katkı sağlaması beklenmektedir. Ayrıca bu çalışma dil sınavı oluşturma alanı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri ve ikinci dil öğretmen yetiştirme programları için uygulamalar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study brings an interactional perspective to the construction of syllabus-based language tests and the stage of item reviewing (IR) in particular by using Conversation Analysis (CA). Drawing on a corpus of video-recordings of IR sessions (25 hours) in an English preparatory school at a state university in Turkey, it investigates how EFL teachers review language test items prepared for their students in and through interaction with the item writer who is one of the teachers assigned in the testing office of the school. Following the principles of CA, the initial analysis showed that the interactions mainly focused on the problematic items and they were made up of three recurring phases; (1) problematizing the item (PI), (2) suggesting a change (SC), and (3) reviewing the change (RC). The micro-analysis generated models for the overall structural organization of these emerging phases and revealed recurring interactional actions that led to mutual understanding and joint decision-making about the test item. The teachers were also found to display an orientation to various testing principles in and through talk as they collaboratively reviewed and revised the test items. Additionally, the interactions showed an orientation to the institutional role distribution of the participants although there was clear evidence for their shared responsibility and equal engagement in the IR task. This study is expected to contribute to conversation analytic studies of language testing and teacher-to-teacher institutional talk, and has implications for language test construction, EFL teachers' professional competence, and L2 teacher education.