Türkiye'ye yönelik dış göçler ve biyolojik güvenlik yönetimi
External migrations towards Turkey and biological security management
- Tez No: 641932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1923'ten itibaren Türkiye'ye yönelik gerçekleştirilen dış göçler ile gelen biyolojik ajanları belirlemek ve bunlara yönelik güvenlik stratejileri geliştirmektir. Çalışma güvenlik politikalarındaki değişim, sağlık hakkı ve dönemlerine göre dış göç hareketlerinin içeriği ile AB ve Türkiye ilişkilerinin göç kapsamında değerlendirilmesini ortaya koymaktadır. Çalışmanın iddiası; Türkiye'ye gerçekleştirilen dış göç hareketlerinin yapısı itibariyle biyolojik ajanların oluşmasına müsait olduğu ve kasıtlı olarak biyolojik ajanlar ile ülkenin sağlık güvenliğinin hedef alınabileceğidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenlik politikalarındaki yaklaşımların dış göç hareketlerini algılamadaki değişimi üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify biological agents who have been involved in foreign migrations to Turkey since 1923 and to develop security strategies for them. The study reveals the change in security policies, the right to health and the content of their movements according to the their periods and the evaluations of EU and Turkish Relations within the scope of migration. The claim of the study is that the structure of foreign migration movements in Turkey is suitable for the formation of biological agents and the country's health can be targeted through biological agents. The focus has been on the change of security policy approaches of the Republic of Turkey in the perception of foreign migration movements.