İnsan istihbaratında psikolojinin rolü ve önemi
The role and importance of psychology in human intelligence
- Tez No: 641933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TINAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, Psychology, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, istihbarat haber toplama metotlarından İnsan İstihbaratı (İNİS) sürecinin ve bunun öneminin psikolojik bakış açısıyla yansıtılması amaçlanmaktadır. İNİS çalışmalarının temelinde insan unsurunun olması, İNİS ve psikolojinin kesişim noktasını oluşturmaktadır. İNİS alanında yapılan bu çalışmanın psikoloji açısından iki boyutu bulunmaktadır. Bunlar; İNİS çalışanları ve İNİS kaynaklarıdır. Bu çalışmada, bu iki boyut ayrı ayrı düşünülerek ilgili başlıklara göre değerlendirmeler yapılmaktadır. İNİS çalışanının özellikle İNİS safhalarında karşılaşabileceği çevresel ve kaynak bazlı güçlükler, kaynağın rolünü yerine getirirken sergileyebileceği ikilemler, kaynak açısından grup içerisindeki riskler ve kaynakta oluşabilecek kişilik değişimleri ele alınmaktadır. İNİS sürecinin en önemli meselelerinden birisi olan motivasyon konusu, psikoloji ve istihbarat çalışmaları perspektifinden analiz edilmektedir. Psikoloji ve istihbaratın kesişim noktası olan İNİS'in, bahse konu bakışla İNİS çalışanları ve kaynakları perspektifinden safha safha incelenmesinin literatüre önemli katkılar sunacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to scrutinize the process of Human Intelligence (HUMINT) from the perspective of Psychology and to evaluate its importance as one of the collection methods in the intelligence cycle. The fact that the human factor is at the center of HUMINT provides the intertwining of psychology and intelligence studies. This study has two major dimensions in terms of psychology: namely HUMINT agents and HUMINT sources. This study considers, these two aspects of HUMINT separately; and analyses accordingly. Throughout the study, environmental and source-based challenges that a HUMINT may encounter, dilemmas that a source can show while fulfilling its role, risks in the group in terms of source and personality changes that may occur during HUMINT phases are evaluated from two aspects. In this respect, motivation, which is one of the most important issues of HUMINT process, is analyzed from the perspective of psychology and intelligence studies. Based on its findings, the analysis of HUMINT process, which is located at the intersection of psychology and intelligence, from the perspective of both HUMINT agent and source will provide fundamental contributions to the literature.