Entropi temelli TOPSIS, ARAS ve MOOSRA yöntemleri ile güneş enerji santrali kuruluş yeri seçimi: Kop bölgesi örneği
Solar energy location selection by using entropy based TOPSIS, ARAS and MOOSRA methods: Kop region case
- Tez No: 641986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Enerji insanoğlunun geleceği için önemli bir kaynaktır. Kalkınmanın ve gelişmişliğin bir göstergesidir. Nüfusun artması, teknolojinin gelişmesi ile birlikte enerji ihtiyacı da artmıştır. Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yer aldığından, Türkiye'nin enerji tüketimi her yıl artmaktadır. Artan enerji ihtiyacı ve çevre problemleri Türkiye'yi yeni alternatif kaynaklar aramaya yöneltmiştir. Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, hidroelektrik enerji, biyokütle enerji yenilenebilir enerji kaynakları olarak bilinmektedir. Türkiye'nin coğrafi konumu dikkate alındığında yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisinin potansiyeli oldukça yüksektir. Güneş enerjisi ile elektrik üretiminde en önemli faktör doğru yeri seçmektir. Bu çalışmada, Türkiye'nin güneş enerji potansiyeli en yüksek bölgesi olan KOP Bölgesinde güneş enerji santrali yer seçimi karar problemi ele alınmıştır. Doğru yer seçimini etkileyen 8 kriter belirlenmiştir. Çok kriterli karar verme yöntemlerinden ENTROPİ ile kriterlerin ölçüt ağırlıkları belirlenmiştir. Ayrıca en uygun 3 alternatif belirlenerek TOPSIS, MOOSRA VE ARAS yöntemleri ile alternatiflerin sıralaması yapılmıştır. Konya Taşkent alternatifi tüm yöntemlerde 1. sırada yer alırken, Karaman Başyayla alternatifi 2. sırada, Niğde Bor alternatifi ise 3. sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is an important resource for the future of mankind. It is an indicator of economic and social development. With the increase in the population and the development of technology, the need for energy has increased. As Turkey is among the developing countries, Turkey's energy consumption is growing every year. Increasing energy demand and environmental concerns led Turkey to search for renewable energy sources. Solar energy, wind energy, geothermal energy, hydroelectric energy, biomass energy are known as renewable energy sources. Given Turkey's geographical location, solar energy has the most potential among renewable energy sources. A crucial factor in solar energy is choosing the right location for solar power. Thus, location selection for solar power generation in KOP region, which has the most potential in terms of solar energy in Turkey, is discussed in this study. 8 criteria have been determined that affect the right location selection. Criterion weights of the criteria were determined with ENTROPI, one of the multi-criteria decision making methods. In addition, the 3 most suitable alternatives were determined and the alternatives were listed using TOPSIS, MOOSRA and ARAS methods. Konya Taşkent alternative ranked first in all methods, while Karaman Başyayla alternative ranked second and Niğde Bor alternative ranked third.