Writing with the ghost: The potential histories of Saidiya Hartman and Susan Howe
Hayaletle yazmak: Saidiya Hartman ve Susan Howe metinlerinde potansiyel tarihçeler
- Tez No: 641987
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, yaratıcı yazın ve bilimsel arastırmayı birlestiren bir alanda birbirlerini yankılayan iki farklı eseri tartısıp karsılastırıyor: Saidiya Hartman'ın Wayward Lives, Beautiful Experiments: Intimate Histories of Social Upheaval (Asi Hayatlar, Güzel Deneyler: Sosyal Ayaklanma'nın Özel Tarihi 2019) baslıklı eseriyle Susan Howe'ın My Emily Dickinson'ı (Benim Emily Dickinson'ım 1985). Saidiya Hartman, Afrikalı Amerikalı kadınların yirminci yüzyılın basında geçen“özel tarihlerini”kurgulayarak, esaret ve yasadısı suçlarla kayda geçirilmis bir tarihe karsı“arsiv-ötesi”bir anlatı kuruyor. Susan Howe ise, Dickinson'ın edebi denemelerinin yanlıs okumalarını hedef alan siirsel bir karsı-tarih yazarken, sairin yapıtlarını konformizmi dıslayan bir kadın yazını gelenegine yerlestiriyor. Arsive, cevapların bulundugu bir alan olarak degil bir çıkıs noktası olarak yaklasan Hartman, kısıtlanmaların içinde farklı özgürlük biçimleri sekillendiren“asi”kadınların“seri biyografisini”yazarken, Howe edebi tarih üzerindeki ataerkil otoriteyi sorusturuyor. Öncelikle bu akademisyenlerin arsivlerindeki ve arastırdıkları öznelerin“tarihe giris”noktalarındaki farklılıkları ele alıyorum. Daha sonra onların tarihi yakın okumalarına, arsivdeki duygulanımları (afekt) dinleme biçimlerine ve hikayeleme (fabulasyon) yoluyla karsı-tarih yazım yöntemlerine odaklanıyor, bu iki metnin birbirini yankılama anlarını örneklerle açıklıyorum. Hartman ve Howe'ın, direnç, temsil ve anlasılabilirligin normlarını reddederek anlatılarının öznelerini alternatif biçimlerde okurken birbirlerine yakın estetik tarzlar kullandıklarını savunuyorum. Bu iki yapıt, tür ve dilin sınırlarını teshis etmek üzerinden ortaklasıp“potansiyel tarih”için yer vi açarken bir yandan da“yerlesik olanın yerinden edilmesi”amacına baglılıklarını sergiliyorlar.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses and compares two different but resonant works of creative scholarship: Saidiya Hartman's Wayward Lives, Beautiful Experiments: Intimate Histories of Social Upheaval (2019) and Susan Howe's My Emily Dickinson (1985). Counter to a history conscribed by captivity and criminality, Saidiya Hartman“exceeds the archive”in order to speculatively narrate the“intimate histories”of African American women at the turn of the twentieth century. Susan Howe writes through a counter-historical poetics against mis-readings of Dickinson's literary experimentation while situating the poet in a feminine nonconformist tradition. Approaching the archive as a departure point rather than a site for answers, Hartman writes a“serial biography”of the“wayward”women who fashioned forms of freedom within constraint while Howe investigates patriarchal authority over literary history. After addressing the differences between these scholars' archives and the terms through which their subjects“enter history,”I illustrate moments in both texts where specific resonances may be located, focusing on each writer's close readings of history, modes of listening for affect in the archive, and methods of counter-historical fabulation. I argue that Hartman and Howe engage adjacent aesthetic modes as they read their subjects otherwise, refusing normative terms by which resistance, representation, and intelligibility have been defined. They articulate openings for“potential history”through a shared recognition of the limits of genre and language while demonstrating a commitment to“unsettling what's settled.”