Çağdaş üst düzey yönetici profilinin belirlenmesi
Determining the profile of contempory high level managers
  1. Tez No: 64200
  2. Yazar: İBRAHİM DAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV ÖZET Üst düzey yöneticilerin, kurum kaynaklarına nüfuz etmeleri nedeniyle, kurum başarı ya da başarısızlığına doğrudan etkileri bulunmaktadır. Bu bağlamda tüm yönetim yaklaşımlarının üzerinde durduğu üst yönetici kavramının incelenip, profile dair çalışmaların yürütülmesi gerekir. Bu çalışma, bu tarz bir bakış açısını içermektedir. Yönetim yaklaşımlarının tamamında tartışılan bir konu olarak üst yönetici olan, olacak kişilerin şu özellikleri kavramaları gereklidir. * Organize etme yeteneği * Stratejik düşünce analizi * Vizyon özelliği * Sorun çözme yeteneği * Risk alabilme * Liderlik * Yaratıcılık * Yenilikçilik * Polimatik Olmak Bu profile başka özellikler de ilave edilebilir. Bu profil özelliklerine dayalı uygulamalarında yapılması gereklidir. Bu çalışmada, Manisa Organize Sanayi Bölgesi işletmeleri yöneticileri üzerinde anılan profil özellikleri test edilmiştir. Sonuçta anılan işletme yöneticilerinin, anılan özelliklere büyük yoğunlukla sahip oldukları gözlenmiş ve saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As high level managers have always access to business sources, they directly affect the success or failure of the foundation. In this context, it is necessary to examine the high level management concept and the profile all management approaches always concern. Therefore, this study contains such an approach mentioned above. The present and prospective high level managers should realize the following concepts.. The ability to organize. The analysis of strategic thinking. Having vision. The abality to solve problems. Risk taking. Leadership. Creativity. Being open to innovations. Being multi-facial. Other characteristics can be added to this profile. Based on this profile, applications should also be carried out, In this study the managers in Manisa Industrial Region are tested. As a result it is seen that the aforementioned managers condensely have there characteristics.