Geçmişten bugüne üst düzey yönetici yetiştirme: Karşılaştırmalı bir analiz
Training high level administrators for public service from past to present: A comperative analysis
  1. Tez No: 600578
  2. Yazar: SEYMEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ülkelerin kalkınması, etkili ve iyi işleyen bir kamu yönetimi mekanizmasına bağlıdır. Kamu Yönetim Sistemi'ni etkili ve verimli biçimde idare edebilecek olan kişiler ise, iyi yetişmiş ve yetenekli üst düzey yöneticilerdir. Üst düzey kamu yöneticilerinin söz konusu yeteneklere ve donanıma sahip olabilmeleri için, iyi yetiştirilmiş olmaları gerekmektedir. Bu da ancak planlı, sistemli, çağdaş, bütüncül ve iyi işleyen bir üst düzey yönetici eğitim ve yetiştirme sistemi ile mümkündür. Nitekim yaklaşık altı asır boyunca, üç kıtada hüküm süren Osmanlı Devleti'nin başarılarında, hiç şüphesiz o dönemde üst düzey yönetici yetiştiren Enderun Mektebi'nin rolü büyüktür. Enderun Mektebi, bu alanda dünyadaki en eski ve en başarılı örnek olup, bu geleneğin kurumsallaştığı en önemli müessesedir. Yine Fransa'da özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan ENA, İngiltere'deki RIPA ve ABD'deki FEI bu konudaki önemli örneklerdendir. Etkinliği tartışılmasına rağmen, Türkiye'de de TODAİE bu kapsamda değerlendirilmektedir. Her ülke, bu konuda kendine özgü birtakım sistemler geliştirmiştir. Bu sistemleri kurarlarken, birbirlerinden etkilenmişler ve bazı yönlerden örnek almışlardır. Ayrıca her ülkenin sahip olduğu üst düzey yönetici yetiştirme sisteminin, diğerlerininkine göre üstün ve zayıf tarafları vardır. Bu çalışmanın amacı; tarihsel bir süreç içerisinde yönetici yetiştirme sisteminin geçirdiği aşamaları incelemek, gelişmiş ülkelerde bu sistemin nasıl işlediğini anlamak ve nihayetinde bugün içinde bulunulan durum hakkında bilimsel bir yorum yapabilmektir. Çalışmada; Türkiye'nin, köklerini yüzyıllar öncesinden alan üst düzey yönetici yetiştirme geleneği ve sistemi, geçmişten günümüze kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Bunun yanında, günümüzün kalkınmış ülkelerinde bu sistemin nasıl uygulandığı da Fransa, İngiltere ve ABD örnekleri üzerinden detaylıca incelenmiştir. Daha sonra, Türkiye'deki üst düzey yönetici yetiştirme sistemi ile bu ülkelerdeki sistemlerin karşılaştırmalı bir analizi yapılmıştır. En nihayetinde, elde edilen bulgular ışığında, Türkiye'deki üst düzey yönetici yetiştirme sistemi hakkında bilimsel bir değerlendirme yapılarak, birtakım öneriler geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 111623 Anahtar Kelimeler : Üst Düzey Yönetici, Yönetici Yetiştirme, Hizmet Öncesi Eğitim, Hizmet İçi Eğitim, TODAİE Sayfa Adedi : 181 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Murat AKÇAKAYA
Özet (Çeviri)
The development of countries depends on an effective and well-functioning public administration mechanism. The people who can manage the Public Administration System in an effective and productive way are well-trained and competent high level administrators/executives. These high level executives need to be well-equipped and trained to have aforementioned competencies and abilities. This can only be possible by a planed, systematic, modern, wholistic and well-functioning training and education system. Thus, in the success of the Ottoman Empire lasting for six centuries in three different continents, Enderun School which trained high level public servants had a great role in the training of these high level executives. Enderun School which is the oldest and the most successful example of the high level executive training in this field is the most important establishment institutionalizing this tradition. Also, ENA established in France at the end of the Second World War, RIPA in England, FEI in the United States of America are important examples in this field. Despite the debate about its impact, TODAIE is considered among one of such institutions in this field in Turkey. Every country established custom systems exclusive to itself in this regard. When establishing such systems, they impacted each others and studied similar systems in other countries as examples. Besides, every country's high level executive training system has strengths and weaknesses compared to the other countries training programs. The aim of this study is to examine the evolution of the phases of executive training systems, to understand how these systems function in the developed countries and thus, to elaborate scientifically on the state in which we are in with respect to these trainings today. In the study, Turkish executive level training tradition and system the roots of which goes back centuries is covered in a comprehensive manner from past to today. Besides, executive training systems and programs of today's developed countries such as France, England and the United State of America is examined in detail to understand how these systems are implemented. Thereupon, a comparative analysis between Turkish executive level training systems and the ones in aforementioned countries was conducted. Thus, in light of the findings from this study, several proposals are developed by making scientific assessments about the executive training systems in Turkey. Science Code : 111623 Key Words : High Level Executive, Administrator Training, Pre-service Training, In-service Training, TODAIE Page Number : 181 Supervisor : Prof. Dr. Murat AKÇAKAYA