Sivil toplum alanında çalışan anneler üzerine bir alan araştırması
A field study on mothers working in civil society
- Tez No: 642021
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN EVLİYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sosyal olarak inşa edilen toplumsal cinsiyet rolleri kadının özel alan içinde tanımlanmasına neden olmaktadır. Toplumsal yapının kadına atfettiği rollerin başında ise ev kadınlığı, çocuk bakımı ve zevcelik gelmektedir. Günümüz dünyasında kadının eğitim seviyesinin yükselmesi ve bunun bir sonucu olarak mesleklerini icra etme istekleri kadınların çalışma yaşamına katılımlarını arttırmaktadır. Özel alandan çıkarak kamusal alana adım atan kadınlar özellikle de anneler her iki alanda kendilerini bekleyen zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu araştırmanın genel amacı, sivil toplum alanında çalışan annelerin iş ve aile yaşamında yaşadığı sorunları ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle Psikanalitik ve Feminist kuramın Annelik kavramını ele alış biçimlerine çeşitli düşünürler bağlamında yer verilmiştir. Çalışmada ayrıca Türkiye şartlarında çalışan annelerin mevcut durumu; toplumun bakış açısı, iş ve ev hayatındaki sorumlulukları ve karşılaştıkları sorunlar ile yasal hakları kapsamında sahip oldukları çalışma izinleri ve finansal destekler incelenmiştir. Çalışma ayrıca çeşitli illerdeki sivil toplum kuruluşlarında tam zamanlı çalışan bir grup anneyle yapılan araştırmanın bulguları ile bu bulguların teorik plan temelinde ulaşılan sonuçlarını içermektedir. Gerçekleştirilen görüşmelerde çeşitli nedenlerle çalışma yaşamına girmiş annelere, çalışma koşulları, ev hayatı, aile içi iş bölümü, iş – yaşam dengeleri ve buna yönelik uyum çabalarını kendi bakış açıları ile ortaya koymalarına imkan tanınmıştır.
Özet (Çeviri)
Socially constructed gender roles lead to the identification of women within the private space. The roles attributed to women by the social structure are considered as housewives, childcare and wifing. In today's world, the increase in the level of women's education and the desire to perform their profession are both the of results of the increase in women's participation in the career life. Women who stepped out of the private sphere to the public sphere, especially mothers, had to struggle with the challenges awaiting them in both spheres. The overall aim of this research is to expose the problems experienced by mothers working in the field of civil society in their social and private life. For this purpose, the ways in which psychoanalytic and feminist theories discuss the concepts of motherhood are included in the context of various philosophers. The study also analyses the current status of mothers working under Turkish conditions e.g. society's perspective, responsibilities in work and home life as well as the problems they may face, in the context of legal rights and financial support. The study also includes the findings of a survey conducted with a group of full-time working mothers in non-governmental organizations in various provinces, and the results of these findings formed by the basis of a theoretical framework. During the interviews, the mothers who entered the working life for various reasons have been allowed to present their working conditions, home life, sharing household responsibilities, work-life balances and adaptation efforts with their own perspectives.