Statü, kimlik ve sosyal hiyerarşi: Çin akademisindeki uluslararası strateji tartışmaları
Status, identity and social hierarchy: International strategy debates in Chinese academy
  1. Tez No: 642030
  2. Yazar: NİLGÜN ELİKÜÇÜK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada Çin'in uluslararası alandaki statü mücadelesi sosyal hiyerarşi ve konumsallık mantığı perspektifinden ele alınmıştır. Konumsallık mantığında materyal hiyerarşinin yanında devletlerarasındaki sosyal hiyerarşiyi oluşturan statü ve kimlik de temel önemdedir. Çin'in dünya politikasındaki konumunu materyal güç yerine sosyal statü üzerinden analiz etmek, materyal güce yeterince önem verilmediği anlamına gelmemektedir. Aksine materyal güç olmadan, aktörün sosyal hiyerarşi içindeki yerini değiştirmesi mümkün değildir. Bu yüzden aktörün materyal kapasitesi sosyal hiyerarşiye başkaldırabilmesi için temel koşuldur. Fakat asıl sorun materyal gücün aktöre her zaman bu güce mukabil bir sosyal statü sağlamamasıdır. Çin'in sosyal hiyerarşideki statüsünü değiştirmek için başvurduğu yöntemler Arnold Toynbee'nin meydan okuma-tepki teorisi ve sosyal kimlik kuramının sosyal yaratıcılık stratejisi çerçevesinde ele alınmıştır. Çin, tehdit retoriği karşısında sosyal yaratıcılık stratejisine başvurmuş ve kimliğini pozitifleştirmek için çatışma yerine yaratıcı ara formlar üretmeyi tercih etmiştir. Çin'in uluslararası stratejisini de şekillendiren bu ara formları kim üretiyor sorusu ise yine Toynbee'nin meydan okumaları başarıyla savuşturan ve toplumu yücelten elit grubu olarak tanımladığı yaratıcı azınlık kavramsallaştırmasıyla açıklanmıştır. Bu yaklaşıma paralel olarak, çalışmada, Çin uluslararası ilişkiler akademisyenleri, Çin'in statü mücadelesinde ara formlar üreten yaratıcı azınlık grubu olarak değerlendirilmiş ve bunların uluslararası strateji tartışmalarına yer verilmiştir. Yaratıcı azınlığın dış politikaya etkilerinin fikri temellerini göstermek için iki büyük strateji tartışmasına odaklanılmıştır. Bu stratejiler Deng Xiaoping'in düşük profil (tao guang yang hui, 韬光养晦) ile Xi Jinping'in başarı için mücadele (fen fa you wei, 奋发有为) stratejileridir. Çalışmanın temel iddiası, Çin'in hiyerarşik yapının kısıtlamalarına çözüm olarak ortaya koyduğu politikalarda, yaratıcı azınlığın yani Çinli uluslararası ilişkiler akademisyenlerinin fikirlerinin etkili olduğudur. Bu bağlamda, uluslararası ilişkiler akademisyenleri, Çin'in nasıl bir dış politika izleyeceğini tahmin etmeye yönelik dolaylı bir ölçüm aracı, Çin'in gelecek dış politika projeksiyonları için bir sinyal verici görevi görmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, China's struggle for status in the international arena is addressed from the perspective of social hierarchy and logic of positionality. In logic of positionality, besides material hierarchy, status and identity, which constitute or form social hierarchy among states, are also of fundamental importance. Analyzing the position of China in world politics through social status instead of material power does not mean that material power is considered insignificant. On the contrary, without material power, it is not possible for the actor to change its position within the social hierarchy. Therefore, material capacity of the actor is the main condition to challenge to social hierarchy. However, the main problem is the inability of material power to always provide social status equivalent of such power to the actor. The methods which China applied in order to change her status in the social hierarchy were addressed within the framework of Arnold Toynbee's challenge-response theory and social creativity strategy of the social identity theory. Facing the threat rhetoric, instead of conflict, China has applied social creativity strategy and preferred producing intermediate creative forms to achieve positive distinctiveness for her identity. The question of who produces these intermediate forms which also shape China's international strategy, was explained by the conceptualization of the creative minority that Toynbee identifies as an elite group that successfully defies challenges and enriches societies. Following that approach, the study at hand considered Chinese international relations scholars as a creative minority group that produces intermediate forms in China's status struggle and capitalized on their discussions on international strategy. In order to show the foundations of the creative minority's influence on China's foreign policy, two major strategy debates are given focus. These strategies are Deng Xiaoping's keeping of low profile (tao guang yang hui, 韬光养晦) and Xi Jinping's strive for achievement (fen fa you wei, 奋发有为). The main argument of the study is that the ideas of creative minority, namely Chinese international relations scholars have been influential on the policies of China that have been put forward as a solution to the constrains of the current hiearchical structure. In this regard, international relations scholars are a proxy measure to predict what kind of foreign policy China will follow and they act as a signal transmitter for China's future foreign policy projections.