Search for coherent X-ray pulsations from neutron stars in low mass X-ray binaries using rossi X-ray timing explorer observations
Düşük kütleli X-ışını çiftlerindeki nötron yıldızlarından gelen periyodik atmaların rossi X-ray timing explorer gözlemlerinde aranması
  1. Tez No: 642043
  2. Yazar: YUNUS EMRE BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Düşük kütleli X-ışını çiftleri (LMXB), düşük kütleli (M ~ 1 Mgüneş) bir yıldızdaki maddenin kütle çekimsel enerjisinin bir nötron yıldızı veya karadeliğe akarken radyasyona dönüştürülmesiyle parlak X-ışını yayan ikili sistemlerdir. Bu sistemlerin sadece küçük bir kısmı devamlı ışıma yaptıkları evrede eş fazlı periyodik atmalar gösterir ve bunun nedeni bilinmemektedir. LMXB'lerden gelen birkaç geçici peryodik atmanın tespit edilmesi bu atmaların gözlemlenememesine sebep olan fiziksel mekanizmanın daha iyi anlaşılmasını vaat eder. Bu tezde, 13 düşük kütleli X-ışını çifti verisine ikili yörünge düzeltmesi uyguladıktan sonra yaptığımız periyodik atma aramamızın sonuçlarını sunuyoruz. Seçilen bu kaynaklar, 45 ila 1122 Hz arasında değişen frekanslarda X-ışını patlama salınımları gösterir ve 2.1 ila 18.9 saat arasında değişen bir ikili yörünge periyodunda sahiptir. İlk olarak bu kaynakların arşivlenmiş tüm Rossi X-ray Timing Explorer (RXTE) verilerini araştırarak patlama salınım frekansı etrafında zayıf atmalar içeren bölümler belirledik. Daha sonra, ikili yörünge hareketinin dağıtma etkisini ortadan kaldırmak için atma içeren bölümlere ikili yörünge düzeltmeleri uyguladık ve ardından kurtarılmış atmalar aradık. Salınım frekansı çevresinde zayıf fakat düzenli atmalar içeren 75 atma bölümü bildiriyoruz. Bununla birlikte, ikili yörünge hareketi etkisi düzeltilmiş verilerde sekiz yeni atma bölgesi rapor ediyoruz. Ayrıca biri, ikili yörünge hareketinin atma belirlenmesi üzerine etkisini anlamak ve diğeri, kaynak ışıma şiddeti ile fraksiyonel atma genliği arasındaki bağlantıyı bulmak üzere olan iki simülasyon gurubunun sonuçlarını sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Low mass X-ray binaries (LMXBs) are binary systems that emit luminous X-rays mainly by converting the gravitational energy of the matter from a low mass (M ~ 1 Msun) star into radiation as it accretes onto a neutron star or a black hole. Only a small fraction of LMXBs show coherent pulsations during their persistent emission phase. The cause of the lack of pulsations is still unclear. Detection of intermittent pulsations from a few LMXBs promise a better understanding of the physical mechanism causing the absence of pulsations. In this thesis, we present the results of our extensive search for pulsations in 13 LMXBs after binary orbital motion correction. These selected sources exhibit burst oscillations in X-rays with frequencies ranging from 45 to 1122 Hz, and have a binary orbital period varying from 2.1 to 18.9 hours. We first determined episodes that contain weak pulsations around the burst oscillation frequency by searching all archival Rossi X-ray Timing Explorer (RXTE) data of these sources. Then, we applied binary orbital corrections to these pulsation episodes to discard the smearing effect of the binary orbital motion and searched for recovered pulsations at the second stage. Here we report 75 pulsation episodes that contain weak but coherent pulsations around the burst oscillation frequency. Furthermore, we report eight new episodes that show relatively strong pulsations in the binary orbital motion corrected data. We also present results of our two sets of simulations: one is to understand the effects of orbital binary motion to the pulse detection and the other one is to find the relation between pulsed the fractional amplitude and source intensity.