Heuristic search algorithms to detect collusive opportunities in deregulated electricity markets
Serbestleşmiş elektrik piyasalarında gizli anlamaşları tespit etmek için sezgisel arama algoritmaları
  1. Tez No: 642101
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVENÇ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Serbestleştirilmiş elektrik piyasalarının temel amacı rekabetçi ticaret ortamını sürdürmek ve talebi mümkün olan en düşük maliyetle karşılamaktır. Ancak, rekabetçi pazarın sürdürülmesi zordur ve elektrik üretim şirketleri (GenCos) arasında gizli anlaşma olabilir. Bu nedenle, bağımsız sistem operatörü (ISO) elektrik dağıtımında karar verici olarak ihale mekanizmasını kontrol eder. ISO'nun gizli anlaşmaları tespit edebilmesi için, Aliabadi et al. (2016)'da tanımlanan iki seviyeli programlama problemini kullanan bir arama algoritması geliştirilmiş, ve bu algoritmanın varyasyonları oluşturulmuştur. Algoritmaları uygulayabilmek için 3 farklı problem büyüklüğünde 26 örnek oluşturulmuştur. Algoritmaların sonuçları gizli anlaşmaları tespit etmek için pekin yöntem olan, ancak anlamlı bir sürede uygulanamayan tümden sayma algoritmasıyla ve kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Ayrıca, algoritmalar iki seviyeli programlama probleminin farklı tek seviyeli formülasyonları ile de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In deregulated electricity markets, the main objective is to maintain a competitive trading environment and satisfy demand at lowest possible cost. However, sus- taining a competitive environment is challenging and collusion among the Power Generation Companies (GenCos) might exist. Therefore, the Independent System Operator (ISO) controls the auction mechanism as a decision-maker for the electricity distribution. In order to guide the ISO to detect collusion, we develop a search algorithm and its variations by using the bi-level programming problem in Aliabadi, Kaya & Şahin (2016). We create 26 instances of 3 different problem sizes to test the performance of the algorithms. We compare the results of the algorithms to the total enumeration algorithm, which is an exact method to detect collusion but may not be executed in reasonable time, and among themselves. Moreover, we experiment with the algorithms using alternative single-level formulations of the bi-level programming problem.