A multi-phase matheuristic algorithm for the distributionnetwork design problem of a spare-parts supply chain
Bir yedek parça tedarik zincirinin dagıtım ağı tasarım problemini çözmek için çok fazlı matsezgisel bir algoritma
- Tez No: 642114
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVENÇ ŞAHİN, DOÇ. DR. ABDULLAH DAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Satıs sonrası hizmetler, firmalara hem finansal hem de rekabetçi avantajlar saglamaktadır. Fakat, satıs sonrası hizmetleri için kullanılan lojistik sistemlerindeki dagıtım aglarını isletmek bilinen geleneksel tedarik zinciri aglarına göre çok daha zorludur. Bu durum maliyet açısından verimli bir dagıtım agı olusturmayı zorlastırır. Maliyet açısından verimli bir dagıtım agı, stratejik ve taktik seviyede çok kritik kararlara baglıdır. Tesislerin yer seçimi stratejik kararlardan iken, nakliye miktarları, araç büyüklükleri, hizmet seviyeleri ve rotalar taktiksel kararları olusturmaktadır. Bu amaçla, çok periyotlu çok ürünlü yedek parça dagıtım agı tasarımı problemini çalısıyoruz ve problemin karma tam sayılı dogrusal programlama problem gösterimini öneriyoruz. Bu kombinatoryel en iyileme problemini makul bir zamanda çözebilmek için problem gösteriminin çesitli versiyonlarını barındıran 3 fazlı bir mat-sezgisel bir gelistiriyoruz. Bilgisayısal çalısmamızın sonuçlarını paylasıyor ve tartısıyoruz.
Özet (Çeviri)
After-sales services provide companies both financial and competitive advantages. However, operating distribution networks of after-sales service logistics systems are more challenging than traditional supply chain networks. Thus, establishing a costefficient network is an arduous task. It requires making critical decisions at both strategic and tactical levels. Facility location decisions are considered as strategic whereas the tactical level decisions include vehicle size, transshipment amount, service level and last-mile routes. We study a multi-period multi-commodity spareparts distribution network design problem. We propose a mixed integer linear programming problem formulation of the problem. To solve this combinatorial optimization problem in a reasonable time, a three-phase matheuristic involving variations of the original problem formulation is developed. We share and discuss our findings from a computational study.