An automated black-box model discovery with systematic sampling on android mobile applications
Android uygulamalarda sistematik örnekleme ile otomatikleştirilmiş model keşif yaklaşımı
- Tez No: 642115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İstemciler, hesaplama ihtiyaçları için mobil uygulamalara giderek daha fazla güveniyor. Google Android'in popülaritesi ve Android cihazlara olan ilginin artması ile Android uygulamaları değerli hale geldi ve milyonlarca mobil uygulama, karmaşık sistemlerde test süreçlerinin önemini ve talebini artırdı. Uygulamalar test edilmesi gereken iyi geliştirilmiş güçlü koşullara sahip olduğundan, testteki otomasyon önemli bir rol oynamıştır. Birçok araştırma türü, öncelikle farklı amaçlar için kullanılacak farklı model keşif stratejilerine odaklanmıştır (örneğin, test oluşturma, hata algılama). Ancak, mobil uygulamaların test edilmesinde veya farklı amaçlar için kullanılabilecek olan uygulama modeli sistematik örnekleme ile oluşturulmadı. Farklı kullanımlar için dinamik olarak bir uygulama modeli oluşturmak üzere sistematik örnekleme uygulayarak otomatik bir kara kutu modeli keşfi sağlayan bir araç sunuyoruz. Yaklaşım iki amaç içerir: (1) sistematik örnekleme sağlayarak bir uygulamanın modelini keşfetmek ve (2) keşfedilen modelin koruma koşullarını tahmin etmek. Deneylerimizin sonuçları, yaklaşımın mevcut yaklaşımlardan daha yüksek kod kapsamı ve koruma koşullarının doğruluğunu elde etme yeteneğini doğruladı.
Özet (Çeviri)
Clients progressively depend on mobile applications for computational needs. With the popularity of Google Android and the rise of interest in Android devices, Android applications have been valuable and millions of mobile applications have increased the importance and demand of test processes in the complex systems. Since the applications had well-developed strong conditions that need to be tested, automation in the testing has played a significant role. Many types of researches have primarily focused on different model discovery strategies to be used for different purposes (e.g., test generation, bug detection). However, they were not used systematically for testing of mobile applications. We present a tool that provides an automated black-box model discovery by applying systematic sampling to build a model of an application dynamically for different uses. The approach includes two purposes: (1) discovering the model of an application by providing systematic sampling, and (2) predicting guard conditions of the discovered model. The results of our experiments have confirmed the ability of the approach to acquire higher code coverage and the accuracy of predicted guard conditions than existing approaches.