İnvaziv ürodinami öncesi farklı eğitim yöntemlerinin hastaların anksiyete, ağrı, işleme hazır oluşluk ve memnuniyet düzeyine etkisi: Randomize kontrollü klinik çalışma
The effect on anxiety, pain, readiness for operation and satisfaction level of patients of different education methods before invasive urodynamics: A randomized controlled clinical study
- Tez No: 642125
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, ürodinami işlemi öncesinde kullanılan farklı eğitim yöntemlerinin hastaların ağrı, anksiyete, işleme hazır oluşluk ve memnuniyeti üzerine etkisinin karşılaştırılmasıdır. Bu araştırma, prospektif randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Ağustos-Aralık 2019 tarihleri arasında ürodinami yapılan 80 hasta oluşturmuştur. Bu hastalar randomize olarak eşit sayıda dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda yer alan hastalara klinik rutin bilgilendirme yapılırken, müdahale grubunda bulunan hastalara broşür ile eğitim, video ile eğitim, broşür destekli video ile eğitim verilmiştir. Araştırma verileri, Katılımcıların Tanıtıcı Özelliklerine İlişkin Veri Toplama Formu, Durumluk Kaygı Envanteri ve Vizüel Analog Skala kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve nonparametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects on pain, anxiety, readiness and satisfaction of different training methods used before urodynamics. This research is a prospective randomized controlled trial. The sample of the study consisted of 80 patients who underwent urodynamics between August-December 2019. These patients were randomly divided into four equal groups. While the patients in the control group were given clinical routine information, the patients in the intervention group were training with the brochure, with video, video training supported with brochure. Data were collected by using the Data Collection Form Regarding the Introductory Characteristics of Participants, the State Anxiety Inventory and the Visual Analogue Scale. Descriptive statistics, parametric and nonparametric tests were used to analysis of data.