Türk Hukuku'nda devlet başkanının af yetkisi
Pardoning power of the president in Turkish law
  1. Tez No: 642139
  2. Yazar: DEMET KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF ETGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Af, çok eski bir geçmişe sahiptir. Cezalandırma hakkının devlet kudretinin eline geçmesi ile bu hakka sahip olan makam affetme yetkisine de sahip olmuştur. Af hukuki olarak suçu bağışlama, işlediği suçtan dolayı faili cezalandırmama şeklinde tanımlanmaktadır. Devlet başkanı devletin başı olması sıfatıyla Anayasa'da sayılan sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hallerinde kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmak yetkisine sahiptir. Yüksek lisans tez çalışmamızda Türk Hukukunda devlet başkanının af yetkisini ayrıntılı olarak açıklayacağız. Bu yüksek lisans tezinin amacı, Devlet başkanına tanınan af yetkisinin tarihi süreç içerisindeki durumunu belirlemek, af yetkisinin kapsam ve sınırlarının neler olduğunu açıklamaktır. Bu doğrultuda birinci bölümde, devlet başkanının Türkiye'deki konumu hükümet sistemleri açısından incelenmiş, af kavramı ve türleri açıklanıp özellikleri belirtilmiştir. İkinci bölümde, tarihi süreç içerisinde devlet başkanının sahip olduğu af yetkisi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, devlet başkanının af yetkisinin hukuk sistemimizdeki yeri Anayasa ve Ceza Hukuku bakımından açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pardoning power of has a very old history. When the right to punishment came into the hands of state power, the authority which had this right also has the power to forgive. Amnesty is defined legally as for giving offense and not punishing the perpetrator for the offense committed. As the head of state, the president has the authority to commute or remit the sentences imposed on person in cases of chronic illness, disability and old age as specified in the Constitution. Inourmasterthesis, we will explain in detail the President's authority to pardoning in Turkish Law. The aim of this master thesis is to determine the status of the pardoning power of the President in the historical process and to explain the scope and limits of this power. In this regard, in the first part, the position of the President in Turkey has been examined in terms of government systems, the concept of amnesty and its types are explained and their characteristics are stated. In the second section, the President's pardoning power is explained during the historical process. In the third section, the place of the President's pardoning power in our legal system has been tried to be explained in terms of the Constitution and Criminal Law.