Anayasa Hukuku bağlamında Türkiye'de ABD'de devlet başkanının atama yetkisi
Presidential appointment powers in Turkish and American constitutional orders
  1. Tez No: 862754
  2. Yazar: ÜLKÜ OLCAY UYKUN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
2017 yılında 1982 Anayasası'nda referandum yolu ile kapsamlı bir anayasa değişikliği yapılmıştır. Bu değişiklik ile hükümet sistemi de değiştirilmiş ve parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş yapılmıştır. Cumhurbaşkanının sistem içindeki konumu ve yetkilerini etkileyen bu değişiklik ile genel olarak cumhurbaşkanının yetkilerinin incelenmesi daha özel olarak da yürütme teşkilatının şekillendirilmesindeki önemi nedeniyle cumhurbaşkanının atama yetkisinin incelenmesi gerekliliği hasıl olmuştur. Bu çalışmada öncelikle atama kavramının hukuki tasnifi yapılmış ve farklı hükümet sistemlerindeki devlet başkanlarının atama yetkilerinin kapsamı ülke örnekleri verilerek çizilmeye çalışılmıştır. Ardından ABD'deki başkanın atama yetkilerinin kapsamı, tarihsel süreç içindeki gelişimi ve günümüzdeki uygulaması ortaya konulmuştur. Daha sonrasında Türkiye'de Osmanlı-Türk anayasal gelişmelerini de içine alacak biçimde cumhurbaşkanının atama yetkileri farklı anayasalar çerçevesinde incelenmiştir. 2017 değişikliği ile hükümet sistemi olarak benimsenen başkanlık sisteminde yürütme yetkisini tek başına kullanan cumhurbaşkanının atama yetkilerinin bu bağlamda kapsamı belirlenmiştir. Son olarak ABD ve Türkiye örneklerinin benzeştiği ve farklılaştığı alanlar belirlenerek karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comprehensive constitutional amendments were made to the Turkish Constitution in 2017. The amendments envisaged a change in the Turkish governmental system from parliamentary to presidential. The change in the president's position and powers within the system raised the necessity to examine the president's powers in general and appointment powers in particular. This study starts with a legal classification of the term of appointment and an analysis of the scope of presidential appointment powers in different countries. Then, the historical development and the current practice concerning the presidential appointment power in the US are examined. The third chapter analyzes the Turkish president's appointment powers. In conclusion, presidential appointment powers in Turkey and the US are compared within the context of similarities and differences.