Hadis kaynaklarında yönetime isyanı yasaklayan rivayetler
Narrations about prohibiting rebellions against governance in the hadith sources
- Tez No: 561212
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRZA TOKPUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İslam dini, müntesiplerinin inanç ve ibadetleri yanında siyasî, ictimâî, ahlakî davranışlarını da düzenler. Bu sebeple İslâmî hayat tarzının uygulanabilmesi için dinle doğrudan ilgili olmasına bakılmaksızın her konuda dinin hükmüne ulaşma gereksinimi duyulur. Hadislerin, hüküm merci olan İslam Hukuku'nun kaynakları arasında yer alması ve bizzat İslâmın yaşayan örneği olan Hz. Peygamber'in olaylar karşısındaki tavrının bize ulaşım yolu olması bakımından rivâyet eserlerinde yer alan bilgilere ilgisiz kalmamız mümkün değildir. Hadislerde yer alan ve İslâmî bakış açısına değinilmesi gereken konulardan biri de yöneten ile yönetilenler arasındaki ilişkidir. Hadislerde, yöneten ve yönetilenler olarak her iki tarafın görev ve sorumluluklarına temas edilmiştir. Biz de bu çalışmamızda, İslam literatüründe bağy suçu olarak karşılık bulan, başlarına tayin edilen emîre isyandan alıkoymaya çağıran yahut isyanı kerih gören bazı rivâyetleri ele alacağız. Hadis uydurmaya gayet müsait olan bir konu olması bakımından ilgili hadislerin tahricini yaparak sıhhatini belirlemek, birinci derecede önem arz eder. Çalışmanın giriş bölümünde devlet yönetimine itaat ve isyan konusuna Kur'ân, hadis, kelam ve tasavvufun bakış açısına değinilmiştir. Birinci bölümde el-Kutubu's-sitte'de yer alan ilgili beş rivâyet ele alınmış, bunların el-Kutubu't-tis‛a'daki senedleri tespit edilerek isnâd tahkîki yapılmıştır. İkinci bölümde bu hadislerin metin analizi ve yorumuna yer verilmiş, İslam Hukuku ve Türk Cezâ Hukuku'nda devlet başkanına isyan suçu ve buna verilecek olan ceza araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Islamic religion regulates the political, conventional and moral behaviors together with the followers' belief and worships. Thus, it is required to reach to the religion's provision in all the subjects, regardless of whether they are related directly to the religion in order that the islamic life style can be implemented. It is imposibble for us to be disregarding in the information in the rumor works in terms that the hadiths are included in the sources of Islamic Law which are the reference of provision, and The Prophet's attitude on the events that he was personally the living sample of Islam is the access road for us. One of the subjects which is included in the hadiths and should be mentioned about the Islamic viewpoint is the relationship between the governing and governed people. The duty and reponsibilities of both parties as the governing and governed people were contacted in the hadiths. In our study, we will mention about some rumors which correspond to the crime of rebellion against the president in the islamic literature, call to withold of the rebellion against the command that is assigned to the commanders or accept the rebellion as grim and are included in the hadith works. It has proximately importance to determine the relevant hadiths' validity by referring to them in terms that it is a suitable subject to make a hadith. The viewpoints of The Koran, hadith, kalam and religious mystic on the subject of submission and rebellion to the government were mentioned in the introduction of study. In the first section, five related rumors in el-Kutubu's-sitte were considered, and their imputation investigation was made as their documents in el-Kutubu't-tis'a were determined. In the second section, the textual analysis related to thess hadiths and their interpretation were included, and the rebellion crime against the president and the penalty related to them in The Islamic Law and Turkish Penal Code were searched.