Distributed caching for wireless IoT
Kablosuz IoT için dağıtılmış önbellekleme
  1. Tez No: 642150
  2. Yazar: MUSTAFA NAJMULDEEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Gelecekte Milyonlarca düşük enerjili gömülü aygıtlar internet ağına bağlanacaktır. Yeni global olan bu ağ ve buna bağlanan çok sayıdaki küçük aygıtlar sınırsız olarak veri oluşturacağı düşünülmektedir. Söz konusu olan bu yeni bağlantı şebekesine Nesneler İnterneti (IoT) adı verilmiştir. Nitekim Nesneler İnterneti adını taşıyan bu yeni ağlardan üretilen bu sınırsız verileri, veri merkezlerinde saklanması gerekecektir. Ancak yaşanacak olan veri patlaması internetin trafiğine olumsuz etkileyerek yoğunluğa sebep olacaktır. Söz konusu olan bu olumsuz etkinin yol açacağı problemleri ortadan kaldırılmasına yönelik çözümler üretilmesi gerekir. Bu çalışmada, IoT'nin yol açtığı yoğun trafiğinin internet üzerindeki olan olumsuz etkinin giderilmesi için yeni dağıtılmış bir depolama çözümü önerilmiştir. Bu çözümde, üretilen veriler IoT ağı içinde dağıtılmış depolama yöntem ile güvenli bir şekilde saklanır ve işlenecektir. Nitekim söz konusu olan bu çözümün asıl dayandığı temel, depolama alanı ile iletişim bant genişliği arasında denge oluşturmak suretiyle maksimum mesafe ayrılabilir özelliklerine sahip kodlardır. Çalışmada önerilen bu çözüm, milyarlarca IoT aygıtı tarafından internete getirilen ölçeklenebilirlik zorluklarının üstesinden gelmeye çalışırken, sensör verilerinin ağ kenarında depolanmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada, düşük güçlü kablosuz aygıt ağları, üretilen sensör verilerini bu ayrık kliklerin içinde dağıtılmış bir şekilde güvenilir olarak saklamak için minimum örtüşme ile ayrık kliklere bölünmüştür. Ayrıca, önerilen kablosuz depolama çözümü, depolama sisteminin güvenilirliğini artırmak için en uygun klik kapsama alanını bu çalışmada oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The future Internet will be connecting billions of low power embedded devices. This globally connected network of small embedded devices is thought to be generating most of the traffic carried over the future Internet backbone. This new Internet containing billions of small embedded devices are the Internet of Things (IoT). Furthermore, significant portion of the information data generated by the IoT networks will need to be stored in data centers contributing to the scalability issues already affecting the Internet. New and novel solutions need to be created to prevent this data explosion's impact on the Internet infrastructure. In view of this thesis, an uncommon dispersed cache solution was proposed to reduce the impact of the IoT traffic on the Internet backbone. In this solution, the generated data is processed and stored within the IoT network securely via a distributed storage solution. This solution utilizes the properties of Maximum Distance Separable codes (MDS) to create an agreement between the network bandwidth and storage area. This solution will enable storing the sensor data at the network edge trying to tackle the scalability challenges imposed on the Internet by billions of IoT devices. In this study, low power wireless device networks are partitioned into disjoint cliques with minimum overlap to reliably store the generated sensor data within these disjoint cliques in a distributed manner. Furthermore, the proposed wireless storage solution creates optimal clique coverage to boost the accuracies of the caching system.