Effects of neurodynamic techniques (ULTT1) for median nerve on the carpal tunnel syndrome symptoms
Karpal tünel sendromu bulgularina median sinir nörodinamik tekniğinin (UETT1) etkisi
  1. Tez No: 642157
  2. Yazar: HANDE YOLCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, karpal tünel sendromu semptomu bulunan sağlıklı kişilerde, median sinir için uygulanan Üst Ekstremite Tension Testinin (ÜETT1) duyu değerlendirmelerinde elde median sinirin inerve ettiği alanlarda dokunma hissinin ve el bileğinde eklem pozisyon hissinin (EPH) üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya yaşları 21 ile 63 arasında bulunan ve Boston Karpal Tünel Anketine (BKTA) gore 11 puandan fazla ve 46 puandan az alan kişiler çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, boy, kilo, sağlık problemleri) ve Ağrıyı Felaketleştirme Anketi (AFA) değerleri kaydedilmiştir. Katılımcıların ilk değerlendirme sonuçları Semmes-Weinstein Monofilamet testi (SWM), EPH ve ağrı değerlendirmesi Görsel Analog Skalası ile ÜETT1 tedavisinden önce kaydedilmiştir. ÜETT1, 15 tekrardan ve her tekrar 15 ile 20 saniyeden oluşmaktadir. Tedaviden hemen sonra ve 1 hafta sonrasında SWM, EPH ve ağrı değerlendirmeleri tekrar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate sensory evaluation; light touch sensation on median nerve innervated areas of the hand and joint position sense (JPS) of wrist after by using Upper Limb Tension Test for median nerve (ULTT1) in healthy subjects who have CTS symptoms. The 32 healthy subjects aged between 21-63 years were participated to study according to higher than 11 points and lesser than 46 points from Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ) included. The demographic features of subjects (age, gender, height, body weight, health problems) and Pain Catastrophizing Scale (PCS) scores were recorded. Participants were treated with ULTT1 which consisted of 12 repetitions and 15-20 seconds for each repetition after by baseline measurements which are Semmes –Weinstein Monofilament (SWM), JPS and Visual Analogue Scale (VAS) are taken. Immediately after therapy and 1-week after therapy SWM, JPS and VAS evaluations were taken and values were recorded.