Karpal tünel sendromlu bireylerde kol hareketi ile birlikte mullıgan spinal mobilizasyon tekniğinin ağrı, kavrama kuvveti ve fonksiyonellik üzerine etkisi
The effect of the mulligan spinal mobilization technique with arm movement on pain, grip strength, and functionality in individuals with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 960016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYA SARIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı Karpal Tünel Sendromlu bireylerde egzersiz programına ek olarak uygulanan Kol Hareketi ile Birlikte Mulligan Spinal Mobilizasyon (KHBMSM) tekniğinin ağrı, kavrama kuvveti ve fonksiyonellik düzeyi üzerine etkisini araştırmak ve Konvansiyonel Nörodinamik Mobilizasyon (KNM) tekniği ile karşılaştırmaktı. Otuz katılımcının dahil edildiği randomize kontrollü çalışmada bireyler, KHBMSM grubu (çalışma grubu; ÇG, n=15) ve KN grubu (kontrol grubu; KG, n=15) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup da 6 hafta boyunca mobilizasyon uygulamaları öncesinde tendon kaydırma ve el kaslarını kuvvetlendirme egzersizleri gerçekleştirdi. Tedavi sonrası 12. haftaya kadar egzersizlerine devam etmeleri istenerek ev programıyla takip edildi. Değerlendirmeler başlangıçta (1. ölçüm), 6. (2. ölçüm) ve 12. haftalarda (3. ölçüm) olmak üzere üç kez yapıldı; Vizüel Analog Skala (VAS) ve McGill Ağrı Anketi (MAA) ile ağrıları, Fonksiyonel Durum Skalası (FDS), Semptom Şiddeti Skalası (SŞS) ve Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (KOESA) ile fonksiyonellikleri, Semmes-Weinstein monofilament testi (SWMT) ile duyu kayıpları, Jamar el dinamometresi ile kavrama kuvvetleri değerlendirildi. Bulgulara göre her iki grupta da tüm parametrelerde anlamlı iyileşme görüldü; ancak çalışma grubunda 1. ve 3. ölçümler arasında ağrı, fonksiyonellik ve semptom şiddeti açısından daha belirgin iyileşmeler ve yüksek etki büyüklükleri saptandı. Kontrol grubunda ise özellikle duyusal parametreler ve ulnar deviasyon hareket açıklığında daha üstün sonuçlar elde edildi. Çalışmamızda elde edilen bulgular, her iki tedavi yaklaşımının da KTS rehabilitasyonunda etkili olduğunu; ancak hedeflenen tedavi sonuçlarına göre farklı alanlarda üstünlük gösterebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of the Mulligan Spinal Mobilization with Arm Movement (SMWAM) technique, applied alongside an exercise program, on pain, grip strength, and functionality in individuals with Carpal Tunnel Syndrome (CTS), and to compare it with Conventional Neurodynamic Mobilization (CNM). In this randomized controlled trial, thirty participants were assigned to either the MMSAAM group (intervention group; IG, n=15) or the CNM group (control group; CG, n=15). Both groups performed tendon gliding and hand strengthening exercises before mobilization for six weeks and continued with a home program until week 12. Assessments were conducted at baseline, week 6, and week 12. Pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS) and McGill Pain Questionnaire (MPQ); functionality via the Functional Status Scale (FSS), Symptom Severity Scale (SSS), and Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH); sensation via the Semmes-Weinstein Monofilament Test (SWMT); and grip strength via the Jamar dynamometer. Both groups showed significant improvements in all parameters; however, between the 1st and 3rd measurements, the intervention group demonstrated greater improvements and higher effect sizes in pain, functionality, and symptom severity, while the control group showed superior outcomes in sensory measures and ulnar deviation. These findings suggest that both techniques are effective for CTS rehabilitation, with distinct advantages across different clinical domains.