Mübarek'ten Sisi'ye Mısır'da otoriter rejimin sürekliliği ve ordu
Continuity of the authoritarian regime in Egypt from Mubarek to Sisi and the army
- Tez No: 642164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH FUAT TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Mısır'da 1952 yılında Cemal Abdül Nasır ile başlayan ve Hüsnü Mübarek ile devam eden otoriter rejim yönetimi, 11 Şubat 2011'de Mübarek'in devrilmesiyle kesintiye uğramıştır. 25 Ocak 2011 devrim hareketi sürecinde kararsızmış gibi görünen Mısır Ordusu, siyasetteki ve ekonomideki avantajlı statüsünü devam ettirebilmek için Mübarek'in devrilmesine göz yummuştur. 2012 yılında ülkenin en güçlü muhalefeti olan Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi, iktidara gelmiştir. Ancak Mursi'nin Mısır Ordusunun vesayet gücünü azaltmaya yönelik girişimlerde bulunması neticesinde 3 Temmuz 2013 tarihinde askeri darbe gerçekleştirilmiş ve Mursi iktidarı son bulmuştur. Askeri darbeden yaklaşık bir yıl sonra gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimini Sisi'nin kazanması üzerine Mısır, yeniden asker kökenli bir cumhurbaşkanı tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Tüm bu bilgiler ışığında, Mısır'da yaşanan siyasal gelişmeler ortaya konularak otoriter rejimin nasıl inşa edildiği, Mübarek iktidarının neden devrildiği ve otoriter rejimin sürekliliğini tetikleyen ordunun Mısır siyasal hayatındaki rolü, realizm teorisi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bununla birlikte Muhammed Mursi'ye karşı hangi gerekçeler öne sürülerek darbe yapıldığı ve Sisi rejimiyle birlikte otoriter rejimin nasıl süreklilik kazandığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Authoritarian regime management which started in 1952 Egypt with Gamal Abdel Nasır and continued with Hosni Mubarak, was interrupted by the overthrow of Mubarak on 11th February 2011. The Egyptian army, which seemed to be unstable during the revolutionary movement on 25th January 2011 the army allowed the overthrow of Mubarak in order to maintain the advantageous status in politics and the economy. Mohamed Morsi, the candidate of the Muslim Brotherhood and also country's strongest opposition, came to power in 2012. However, as a result of Morsi's attempts to reduce the tutelage power of the Egyptian army, a military coup was carried out on 3rd July 2013, and the Morsi government ended. Abdel Fattah el-Sisi won the presidential election, which was held a year after the military coup, Egypt was again ruled by a president of military origin. In the light of all this information, how the authoritarian regime was built by revealing the political developments in Egypt, the role of the army in Egyptian political life, which affected why the power of the blessed was overthrown and the continuity of the authoritarian regime, have been evaluated within the framework of realism theory. However, what reasons were put forward against Mohamed Morsi by military coup, and how the authoritarian regime continued with the Sisi regime have been analyzed.